Zawór kulowy to jeden z najpopularniejszych zaworów i możemy zobaczyć go nawet we własnym domu – jest bardzo często stosowany do odcinania wody ciepłej i zimnej, jak i wody centralnego ogrzewania oraz do odcinania gazu. W przemyśle również jest bardzo popularny. Służy do odcinania mediów w przemyśle chemicznym, spożywczym, rafineryjnym, w rurociągach gazowych i w wielu innych.
Zawory kulowe i obsługa techniczna
Każdy zawór kulowy składa się z kilku elementów. Jest to oczywiście korpus, gniazdo oraz kula, ale niezbędna jest także dźwignia regulacji otwarcia zaworu oraz wałek zwrotny, czyli trzpień i wrzeciono. Takie zawory charakteryzuje wyjątkowa szczelność, co w połączeniu z prostą obsługą daje coś, czego oczekuje każdy klient. Szczelne zawory kulowe działają tylko w dwóch pozycjach – całkowitego otwarcia lub całkowitego zamknięcia. Po montażu (który jest naprawdę prosty) nie wymagają żadnej profesjonalnej obsługi technicznej – może je użytkować nawet osoba niedoświadczona. Również konserwacja czy smarowanie nie jest zupełnie potrzebne. Konstrukcja zaworu kulowego sprawia, że może on być bez problemu eksploatowany przez naprawdę długi czas. Zawór taki radzi sobie z dużymi naprężeniami ściskającymi, a przekręcanie dźwigni w celu zamknięcia lub otwarcia przepływu, jest całkowicie bezwysiłkowe. Sam zawór odznacza się niskim ciężarem oraz niewielkimi gabarytami, dlatego może być montowany niemal wszędzie.
W ofertach producentów znajdziemy zawory z trzpieniem wykonanym z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dzięki czemu są one odporne na korozję. Nawet po latach użytkowania będą wciąż wyglądać idealnie. Do uszczelnień producenci wybierają najczęściej uniwersalne oringi, czyli gumowe uszczelki, które idealnie dopasowują się do kształtu zaworu. Funkcję uszczelnienia pełni także pierścień ślizgowy. Jeśli poszukujemy zaworu kulowego, z pewnością oferta producentów nas mile zaskoczy. Nie ma bowiem jednego uniwersalnego zaworu, ale jest ich wiele rodzajów. Wśród nich wymienić można zawory kulowe z końcówkami do wspawania, zawory z gwintem zewnętrznym, kołnierzowe, jak i kołnierzowe z przekładnią. Jak widać, propozycji jest naprawdę wiele. Wybór zaworu może więc niektórym przysporzyć nieco trudności, jednak wiedząc dobrze, do jakiego zastosowania jest nam potrzebny taki zawór, z pewnością uda nam się dokonać właściwego zakupu.
Zwłaszcza jeżeli będziemy kierować się wskazówkami producentów czy doradców ze sklepów z tego typu asortymentem. Ważne, by nie kierować się ceną – zawór powinien przede wszystkim odznaczać się najwyższą jakością, abyśmy mieli pewność co do jego niezawodności.