tanie oświetlenie

Żarówki LED – podstawowa charakterystyka

W 2009 roku pojawił się pierwszy LEDowy zamiennik żarówki żarnikowej o mocy 60 W. Do 2012 roku udało się zmniejszyć koszt żarówki o około 85%. W porównaniu z żarówkami żarnikowymi światła LED pobierają o 80-90% mocy mniej i oferują nawet 15-krotnie większą żywotność. Żarówki tego typu można montować bezpośrednio w instalacji 230 V, a także z pomocą zasilaczy 12 i 24 V. Jednym z podstawowych parametrów jest gwint żarówki.

Lampy LED pozornie wyglądają tak samo jak wolframowe, ale ich moduł świecący działa zupełnie inaczej

tania żarówka led gu10Najpowszechniej spotykanym gwintem jest ten oznaczony jako E27. Jest to gwint Edisona o średnicy 27 mm. Jego przeznaczeniem są głównie oprawy sufitowe. W instalacjach o mniejszym poborze mocy spotkać się można z gwintem E14. Ciekawym rozwiązaniem jest także gwint GU10 – jest to trzonek reflektorowy, który cechuje się rozstawem o szerokości 10 mm. Pozwala na skierowanie światła ku dołowi. Żarówka montowana jest w zatrzasku. Lampy dekoracyjne posiadają gwint MR16 o rozstawie 6 mm. Montaż odbywa się poprzez wcisk. Ta metoda montażu jest stosowana także przy gwincie MR11 o rozstawie 4 mm. Oświetlenie punktowe to przeważnie żarówki z gwintem G4. Żarówki mogą różnić się od siebie kształtem bańki, a także materiałem, z którego jest ona wykonana. Przeciętna tania żarówka LED GU10 posiada stożkową budowę.

tanie oświetlenie Barwa światła może być neutralna, ciepła lub zimna. Jasność wyraża się w lumenach – większa wartość oznacza intensywniejsze oświetlenie. Pobór mocy oznaczany jest jako litera W (Wat). Podczas planowania rozkładu oświetlenia należy także zwrócić uwagę na kąt świecenia żarówki. Barwa światła opisywana jest w stopniach Kelwina – świeczka ma barwę 2000 K, natomiast czyste niebieskie niebo 10000K. Na opakowaniu z żarówką znaleźć można także informację o tym, jakiej żarówce żarnikowej odpowiada LEDowa. Czas nagrzewania wynosi mniej niż jedną sekundę. Poziom energooszczędności opisuje klasa efektywności energetycznej. Żarówka może być sterowana za pomocą systemu bezprzewodowego lub tradycyjnego włącznika. Oprócz kształtu cylindrycznego spotkać się można także z żarówkami w kształcie kuli, świeczki, spirali albo rurki.

Oprócz żarówek, w technologii LED wykonuje się także taśmy i lampy liniowe do montowania w hermetycznych oprawach. Zaawansowane żarówki pozwalają na regulację natężenia poziomu światła. Żarówki LED mogą być połączone z czujnikami ruchu, a natężeniem i barwą światła można sterować przy pomocy aplikacji na telefon. Wydajność żarówki opisuje skuteczność świetlna wyrażana w lumenach na każdy wat pobieranej mocy.