żaluzje

Żaluzje, rolety, a może zasłony?

Większość osób nie wyobraża sobie by niczym nie zasłaniać okien. Liczy się zarówno prywatność, czyli to, by nikt nie zaglądał nam przez okna, jak również ochrona przed światłem słonecznym i nagrzewaniem się pomieszczenia. Obecnie na rynku można znaleźć różnego typu osłony okienne wewnętrzne i zewnętrzne, bardziej praktyczne, czy też mające walory dekoracyjne. W które z nich warto zainwestować?

Różne modele żaluzji

żaluzje Dawniej stosowało się przede wszystkim firanki i zasłony. Firanki mają zwykle biały kolor i półprzeźroczystą strukturę. Nie blokują dostępu światła, tak jak grube zasłony, ale zapewniają ochronę przed rażącym światłem. Ładnie się prezentują, można je układać i spinać. Niestety, są też zbiorowiskiem kurzu, ich prasowanie jest problematyczne (nawet te z obciążnikiem nie są po wyciągnięciu z pralki idealnie gładkie), a z czasem też żółkną i trzeba je wymienić na nowe. Drugą opcją są praktyczne żaluzje w Warszawie. Występują one w bardzo wielu odmianach. Najtańsze są żaluzje aluminiowe montowane między szybami okna lub na ramie okiennej od wewnętrznej stronie. Są lekkie, łatwe w montażu, jednak z czasem aluminiowe lamele mogą się wyginać. Za to ekskluzywne żaluzje drewniane są o wiele solidniejsze, choć droższe.

żaluzje Grube przęsła są odporne na uszkodzenia, ich czyszczenie też nie jest trudne, choć trzeba mieć na względzie że warto używać specjalnych preparatów z dodatkiem olejów. Dobrą opcją są też żaluzje zewnętrzne. Są nie tylko trwałe i dają opcję absolutnego zaciemnienia pokoju, ale także chronią przed włamaniem. Do wyboru są żaluzje sterowane elektronicznie lub podciągane ręcznie. Jeśli ktoś szuka opcji bardziej dekoracyjnej to dobrym rozwiązaniem będą rolety materiałowe. Mają one różne kolory i wzory, dostępne są nawet rolety z nadrukowanymi zdjęciami. Montowane są zwykle nad otworem okiennym, a nie na samym oknie, przez co mycie okien nie jest utrudnione, a na parapecie można postawić też dekoracje, czy rośliny. Rolety materiałowe można czyścić wilgotną szmatką lub gąbką, ich montaż nie jest także trudny. Wybór odpowiedniej osłony okiennej nie jest prosty, nie mniej jednak trzeba go dokonać.

Bez względu na to, czy wybierze się ozdobne rolety materiałowe, czy antywłamaniowe żaluzje zewnętrzne to zawsze będą one pozwalały na zmniejszenie ilości światła słonecznego wpadającego przez okna i osłoni dom przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Przed zakupem warto zawsze sprawdzić, jaka jest gwarancja dany produkt, jak się powinno go czyścić, jak również czy sprzedawca lub producent oferuje usługi naprawy (szczególnie ważne przy roletach sterowanych elektronicznie).