piece akumulacyjne

Zalety i wady pieców akumulacyjnych

Piece akumulacyjne to obecnie bardzo ciekawa propozycja dla osób, które chcą ogrzewać dom za pomocą prądu elektrycznego czy też dla osób, które nie mają możliwości skorzystania z innej instalacji. Co takiego wyróżnia to rozwiązanie jakim są piece akumulacyjne i jakie są jego wady i zalety?

Piece akumulacyjne – cena

piec akumulacyjnyOtóż piece akumulacyjne od innych grzejników elektrycznych różnią się tym, że mają zdolność do przechowywania ciepła, które potem może być wykorzystywane do ogrzewania domu. Co to tak właściwie oznacza? Otóż urządzenia te mogą zostać tak zaprogramowane by pobierały prąd w określonych godzinach (tańsza taryfa za prąd), w tym czasie z pobieranej energii wytwarzane jest ciepło, które absorbowane jest przez elementy akumulacyjne. Ciepło w nich nagromadzone może być wydzielany przez cały dzień, ogrzewając tym samym pomieszczenie. Co zatem jest zaletą takiego systemu? Przede wszystkim względy finansowe fakt, że grzejnik pobiera energie w trakcie trwania tańszych godzin dostaw prądy sprawia, że na skalę roczną generuje to spore oszczędności dla domowego budżetu. Komfort cieplny jaki zapewniają tego rodzaju grzejniki porównywalny jest z innymi dostępnymi na rynku grzejnikami elektrycznymi. Choć trzeba zaznaczyć, że jest on zależny od samego rodzaju pieca akumulacyjnego.

piece akumulacyjne Dostępne są bowiem zarówno wersje statyczne, jak i dynamiczne. Te statyczne dają nam mniejszą możliwość sterowania pracą grzejnika, podczas gdy w przypadku tych dynamicznych mamy więcej możliwości, dzięki czemu szybko i wygodnie można ogrzać pomieszczenie do odpowiedniej temperatury. Tutaj jednak dochodzimy do wad. Po pierwsze cena samych grzejników. O ile modele statyczne to jakieś 600 złotych o tyle niedrogie piece akumulacyjne dynamiczne to już wydatek rzędu 1,5 złotych w przybliżeniu i to za modele o niskiej mocy. Tutaj konieczna jest kalkulacja na ile ich zakup pozwoli nam zaoszczędzić na ogrzewaniu. Drugą wadą odnośnie pieców akumulacyjnych jest kwestia ich montażu. Choć wymiary, jeśli chodzi o szerokość mają takie same jak inne grzejniki to jednak ich grubość, jak i waga znacząco się różnią. W związku z czym nie na każdej ścianie jest możliwy ich montaż, choć w przypadku tych cięższych modeli zwykle są one stojące, czyli mają specjalne nóżki, to jednak jest to pewne utrudnienie.

Kwestia montażu jest jeszcze bardziej skomplikowana w przypadku wersji dynamicznej, ponieważ tutaj przy montażu trzeba także uwzględnić odpowiednią cyrkulację powietrza w okolicy grzejnika. Pomimo tych kilku wad, grzejniki akumulacyjne to dla wielu osób ciekawa propozycja, jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne.