wałki do lakieru

Zakup wałków do lakieru

Aby drewniana podłoga prezentowała się atrakcyjnie nawet mimo intensywnej eksploatacji, powinna być odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. W tym celu stosuje się specjalne impregnaty – farby i lakiery. Bardzo ważne jest jednak ich odpowiednie rozprowadzenie po powierzchni podłogi. Warstwa powinna być równomierna, jednolita, gładka, bez żadnych niedociągnięć. Nie powinny pojawiać się pęcherzyki powietrza.

Najlepsze wałki do lakieru

wałki do lakieru Jest to oczywiście możliwe, jeśli zastosujemy odpowiednie wałki do lakieru. Czym powinny się wyróżniać? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy producent zapewnia, że nie gubią one włosia. Pojedynczy włosek z wałka na parkiecie będzie wyglądał nieestetycznie, gdy lakier zaschnie, a jeśli nie zauważymy go podczas prac, to później będzie trudno go usunąć bez uszkodzenia warstwy. Dlatego włosie wałka ma największe znaczenie i powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem tego odpowiedniego. Zazwyczaj do lakierów poleca się wałki nylonowe, które mają zwartą strukturę i właśnie nie gubią włosków. Ponadto są odporne na działanie agresywnych substancji chemicznych, dlatego sprawdzają się także przy produktach, w których składzie znajduje się rozpuszczalnik. Obok wałków nylonowych znajdziemy jednak także wałki z pianki poliuretanowej. I one zapewniają wyjątkowo gładką powierzchnię, najlepiej jest stosować je do końcowego wykończenia parkietu.

wałki do lakieruAle to nie koniec propozycji producentów, wśród nich znajdziemy także wałki potocznie nazywane moherowymi, czyli te, które wykonano z koziej skóry. Sprawdzają się one zarówno przy lakierach, jak i żywicach epoksydowych oraz poliestrowych. Nie kosztują wiele, dlatego jest to dość częsty wybór wielu osób. Kolejny produkt to wałek z naturalnej tkaniny welurowej oraz wałek z mikrofazy. Dzięki fazowaniu nie są widoczne łączenia pomiędzy poszczególnymi nakładanymi warstwami lakieru czy farby. Wszystkie wymienione wałki charakteryzuje dobra żywotność, dlatego sprawdzą się nie tylko przy jednym lakierowaniu parkietu, ale będziemy mogli z nich korzystać także przy wielu kolejnych pracach. Jeśli chcemy z kolei namalować linie, wówczas możemy kupić specjalny wałek przeznaczony właśnie do tego celu.

Najlepiej sprawdza się wyrób o włosiu średniej długości na przykład 13 mm. Natomiast najczęściej wybierane szerokości to 7 lub 10 cm. Dzięki szerokiej ofercie producentów z pewnością bez większego problemu uda nam się znaleźć wałek, który pozwoli nam na równomierne rozprowadzenie lakieru po drewnianej podłodze lub parkiecie.