przekładnik prądowy

Zakup przekładników prądowych niskiego napięcia

W branży energetycznej wykorzystywanych jest wiele różnych urządzeń o konkretnym, specjalistycznym przeznaczeniu. Wśród nich wymienić można między innymi przekładniki, które pozwalają na pomiar dużego prądu (na przykład o wartości kilkuset A) przy zastosowaniu amperomierza przystosowanego do pomiarów rzędu 5A.

Przekładnik prądowy a temperatura otoczenia

przekładnik prądowyDzięki przekładnikom prąd płynący w uzwojeniu pierwotnym może być przetransformowany (w stałej skali) na prąd w uzwojeniu wtórnym, który mierzony jest za pomocą typowego amperomierza. Wśród produkowanych wyrobów znaleźć można przekładnik prądowy niskiego napięcia z uzwojeniem pierwotnym – w postaci kabla lub szyny umieszczonej w oknie przekładnika – lub transformator przelotowy. Przekładnik prądowy nn może działać w temperaturze otoczenia od -25 st. C do +55 st. C. W innych warunkach byłoby to niemożliwe. Ponadto przekładniki mogą różnić się między sobą wymiarami zewnętrznymi, szerokością szyny, mocą, współczynnikiem bezpieczeństwa oraz klasą dokładności. Wśród propozycji producentów znajdują się przekładniki prądowe nn o małych gabarytach, o klasie izolacji od B do F (klasa izolacji oznacza, jaki materiał został wykorzystany oraz jaka jest maksymalna temperatura pracy transformatora). Producenci zapewniają także wszystkie niezbędne akcesoria montażowe – odpowiednie śruby montażowe, nakrętki i docisk do ślub, stopki montażowe, a także adapter mocujący na szynę.

przekładnik prądowyKupując przekładnik prądowy nn, pamiętajmy o tym, że należy zachować szczególną ostrożność podczas jego transportu – jeżeli odległość jest znaczna, przekładnik prądowy nn powinien być zapakowany w drewnianą skrzynkę, która w odpowiedni sposób zabezpieczy urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na takiej skrzynce powinien znaleźć się także napis informujący o tym, że zawartość jest wrażliwa na uszkodzenia i należy unikać rzucania i przewracania ładunku. W przypadku małych odległości można przewozić przekładnik bez opakowania, jednak należy wówczas zastosować materiały, które oddzielą aparat od innych wyrobów znajdujących się w pobliżu. Magazyny, w których przechowywane są przekładniki, powinny być suche i czyste, a temperatura powinna oscylować wokół 20 st. C. Zazwyczaj producenci udzielają dwuletnią gwarancję na zakupione przekładniki prądowe nn, jednak gwarancja ta nie obejmuje uszkodzeń powstałych podczas niewłaściwego transportu (ani też podczas nieodpowiedniego przechowywania lub niewłaściwego montażu).

Dlatego powinniśmy o tym szczególnie pamiętać i zachowywać szczególną ostrożność. Wybierając przekładniki prądowe od sprawdzonych producentów, będziemy mieć pewność, że pomiary są dokładne (uwzględniając granicę błędu).