Usługi transportowe HDS

Z jakich maszyn korzystać przy budowie domu?

Budowa domu wiąże się nie tylko z dużymi kosztami, ale i z wieloma kłopotliwymi decyzjami. Jeśli decydujemy się na firmę budowlaną, która postawi nam dom od podstaw, to w koszta powinny być wliczone wszelkie dodatkowe usługi, takie jak wywóz śmieci i dostawa materiałów budowlanych. Podobnie gdy wybieramy dom modułowy (praktyka, która staje się coraz powszechniejsza).

Niezbędne maszyny na budowie

Usługi transportowe HDSNajczęściej jednak ludzie wynajmują osobno ekipę budowlaną i osobno maszyny, które są potrzebne tylko przy pewnych skomplikowanych pracach. Takie rozwiązanie jest zwykle tańsze, ale i bardziej kłopotliwe, gdyż sami musimy wybierać, z jakich usług powinniśmy skorzystać. Zaraz na początku, przy stawianiu fundamentów, niezbędnym okaże się wynajem koparki oraz ciężarówki wywożącej i przywożącej materiały budowlane. Dobrym rozwiązaniem są usługi transportowe HDS. Pojazdy HDS mogą pełnić różnorakie funkcje (np. wycinać drzewa), dzięki czemu jeden pojazd sprawdzi się w różnych warunkach. Wynajem HDS jest dość drogi. Cena zależy w dużej mierze od rodzaju pojazdu, bo te potrafią się bardzo od siebie różnić. Cena wywozu na odległość od 10 do 50 km to zwykle około 200 do 500 zł razem z ceną załadunku.

Transport HDSZ innych maszyn przydać nam się może spycharka oraz betoniarka. Koszt wynajęcia każdej z nich jest wysoki, więc często lepiej wynająć usługi jednej dużej firmy, która załatwi cały niezbędny sprzęt. Wyjdzie może nieco drożej, ale przynajmniej możemy być pewni fachowej obsługi i ryzyko, że coś pójdzie nie tak spadnie do minimum. Bardzo ważną rzeczą jest wybór budulca. Domy drewniane stawia się inaczej, niż murowane i także nie potrzebują one aż takiej ilości dostępnych materiałów (kubatura ścian jest znacznie mniejsza), co przekłada się na niższe koszty budowy i szybsze tempo prac. Wspomniane wcześniej domy modułowe są najłatwiejsze w stawianiu, gdyż w 70-80% są wykonywane z prefabrykatów, które wystarczy na miejscu jedynie zamontować. Trend na tego rodzaju budownictwo powinien stopniowo rosnąć. Koszty robocizny i wynajęcia potrzebnych maszyn oraz sprzętów stanowi znaczną część stawianej budowli i należy to wziąć pod uwagę obliczając jej kosztorys. Jeśli na miejscu mającego powstać domu stoi stary, jego rozbiórka będzie kosztować nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W tym przypadku pomocny okaże się młot wyburzeniowy montowany na koparko-ładowarkę.

Odpady najlepiej posegregować w kontenerach i wywozić za pomocą wywrotki lub pojazdu HDS. W każdej gminie powinny znajdować się wyznaczone punkty na bezpłatną wywózkę gruzu. Ich odległość od placu budowy może się jednak znacznie przełożyć na końcowe koszty.