Każdy elektryk wie, że na miejscu pracy niezwykle istotne jest bezpieczeństwo. Praca z prądem nie należy do najbezpieczniejszych, dlatego zawsze trzeba zachowywać środki ostrożności i uważnie wykonywać wszystkie prace. Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa pracy kable są wykonywane z odpowiednią izolacją, które kontrolują przepływ prądu.
Szybkie zakładanie koszulek termokurczliwych
Ta osłona jednak ulega niekiedy uszkodzeniu, odsłaniając miedziane połączenia, grożąc tym samym porażeniem osoby, kóra wejdzie z nimi w kontakt. By naprawić usterkę, dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zastosowanie koszulki termokurczliwej (nazywanej również rurką termokurczliwą) – kawałku materiału, który nie tylko skutecznie zaizoluje kabel, ale również będzie łatwy w założeniu. Jest to doskonałe rozwiązanie również na oznaczenie kabli różnymi kolorami. Koszulek powszechnie używa się nie tylko w instalacjach elektrycznych w naszych domach, ale również w przemyśle oraz handlu. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością i przede wszystkim odpornością na ciepło dochodzącą nawet do ponad 200°C. Nie straszne im także zmienne warunki atmosferyczne, poza tym zapobiegają powstawaniu odkształceń, zapewniając tym samym żywotność izolowanego materiału.
Koszulki termokurczliwe mają jedną istotną zaletę, którą jest z pewnością szybkość stosowania – założenie izolacji nie zajmie nam bowiem więcej niż chwili potrzebnej na ogrzanie elementu. Najczęściej używane są do ochrony lub naprawy przewodów elektrycznych, ale swoje zastosowanie znajdują również podczas wykonywania wiązek przewodów. Doskonale usztywniają kable, ułatwiając nam tym samym pracę z nimi, w czym pomaga również używanie różnorodnych kolorów materiału pozwalające na szybką identyfikację konkretnych przewodów. Materiał oddziałuje pod wpływem ciepła, kurcząc się i ściśle przylegając do elementu, który nim pokryliśmy. Ważnym jest, by zawsze zwracać uwagę na współczynnik kurczliwości materiału, by wiedzieć, o ile zmniejszy się on podczas procesu ogrzewania. Kiedy wynosi on 2:1 – wtedy materiał skurczy się dwukrotnie, gdy 3:1 – wtedy zmniejszy swoją średnicę do jednej trzeciej oryginalnej wartości.
Kupno właściwej rurki termokurczliwej powinno być uzależnione od średnicy kabla, którym pracujemy – jeżeli nie znamy tej wartości, możemy użyć średnicomierza. Odpowiednie dostosowanie elementów naszej instalacji zawsze będzie zapewniać o wiele dłuższe jej funkcjonowanie, a co za tym idzie, nie będzie generować niechcianych kosztów konserwacyjnych i związanych ze wszelkiego rodzaju naprawami.