Izolację dachów wykonuje się najczęściej z wełny mineralnej, jednakże warto wiedzieć, że dostępne są jej dwa rodzaje. To wełna szklana oraz skalna. W gruncie rzeczy są do siebie bardzo podobne, ale możliwości zastosowania są nieco inne. Bardziej popularną jest wełna szklana, czyli ta, którą wytwarza się z piasku kwarcowego. Doskonale sprawdza się w izolacji termicznej, ponieważ posiada niższy współczynnik przewodzenia ciepła niż wełna skalna.
Parametry techniczne wełny szklanej
Według producentów, wełna szklana charakteryzuje się współczynnikiem 0,03 W/mK, zaś wełna skalna to 0,034 W/mK. Jeżeli chodzi zaś o izolację akustyczną, tutaj oba rodzaje wełny sprawdzają się równie dobrze. Jeśli więc interesuje nas taka szklana wełna z Lublina do izolacji, jej transport będzie zupełnie bezproblemowy. To dlatego w lubelskiej hurtowni zaopatrują się nie tylko klienci z tego miasta, ale także z miast naprawdę odległych. Po pierwsze arkusze szklanej wełny można złożyć – jest ona naprawdę sprężysta, więc bez problemu zrobimy z niej paczki do transportu. Po przewiezieniu zaś równie szybko wełna wróci do swojej naturalnej objętości. Wybierając wełnę szklaną, z pewnością zwrócimy uwagę także na inne jej parametry, na przykład wytrzymałość na temperaturę czy ściskanie. W pierwszym przypadku taka wełna jest odporna na temperatury do 700 st. C. Po przekroczeniu tej wartości, może zacząć się topić. Jest to oczywiście jej minus, jednakże w razie pożaru nie będzie go rozprzestrzeniać, nie będzie też wydzielać żadnych trujących oparów przy spalaniu się.
Warto jednak pamiętać o tym, że przecież do produkcji wełny szklanej wykorzystuje się też spoiwo – lepiszcze, którego temperatura topnienia wynosi już tylko 250 st. C. Przechodząc do drugiego parametru, jakim jest wytrzymałość na ściskanie – tutaj wełna szklana radzi sobie dość dobrze, jednak nie najlepiej – jest mniej odporna niż wełna skalna. Dlatego jeżeli budujemy obiekt, który będzie musiał znosić duże obciążenia, zakupienie płyt z wełny skalnej w Lublinie będzie tutaj lepszym wyborem. Jak widać, oba rodzaje wełny można z powodzeniem wykorzystywać w budownictwie. Choć wełna szklana jest bardziej popularna, nie sprawdza się we wszystkich sytuacjach. To na podstawie przewidywanych obciążeń konstrukcji budynku należy dokonać wyboru.
Wełna skalna sprawdza się przy ocieplaniu ścian, podłóg i stropów, wełna szklana zaś jest najlepsza do termoizolacji dachów, ponieważ jest na tyle elastyczna, że idealnie dopasuje się do podłoża. W ten sposób uniknie się powstawania mostków termicznych, które wpływają negatywnie na komfort cieplny w budynku.