budowa domów z drewna

Ważne kwestie dotyczące budowy domów drewnianych

Drewno znów wraca do łask. Choć budynki drewniane zostały wyparte przez budynki betonowe i stalowe, obecnie coraz więcej osób ceni sobie powrót do natury, dlatego decyduje się na wykorzystywanie w budownictwie drewna. Powstaje coraz więcej domów drewnianych. Jeżeli zdecydujemy się na taki dom, warto jednak wiedzieć o tym, jakie materiały wykorzystać, jakie połączenia zrobić oraz na jaki fundament się zdecydować, aby budynek odznaczał się wyjątkową wytrzymałością oraz trwałością.

O czym pamiętać, budując domy z drewna

budowa domów z drewnaWszystkie te kwestie są znane profesjonalistom, dlatego najlepiej jest powierzyć im to zadanie. Jeśli więc interesuje nas taka budowa domów z drewna – Łódź jest miastem, w którym znajduje się wiele firm budowlanych mogących nam pomóc w sprawnej budowie naszego obiektu. Planowanie budowy warto rozpocząć od wyboru odpowiedniego rodzaju drewna. Do konstrukcji najczęściej stosuje się sosnę. W końcu jest to jeden z najpopularniejszych gatunków drewna. Jest to drewno dość miękkie, jednak równocześnie sprężyste i odznaczające się dużą wytrzymałością. Dlatego poleca się używać sosny do produkcji belek, słupów, jak też łat. Mniej popularnym drewnem konstrukcyjnym jest świerk. Wprawdzie jest to drewno sękate, dlatego jego obróbka jest utrudniona, jednak równocześnie świerk odznacza się wyjątkowymi parametrami sprężystości, dlatego również dobrze sprawdza się przy budowie konstrukcji drewnianych.

budowa domów z drewnaDrugą ważną sprawą, o której wspomnieliśmy, jest to, jaki fundament zastosujemy. Wszystko tutaj zależy od wielkości stawianego budynku. Jeżeli fundament będzie musiał przenosić naprawdę duże obciążenia, warto wykorzystać betonowe kostki oraz metalowe płaskowniki, w których montować będziemy później belki nośne. W przypadku niewielkiego domku, wystarczy fundament punktowy, pod każdym słupem nośnym. Warto jeszcze wybrać odpowiednie rodzaje połączeń między belkami. Mogą to być drewniane czopy, gdyż pozwalają one stworzyć naprawdę trwałe połączenie, jednak równocześnie praca z nimi wymaga wyjątkowej precyzji, dlatego nie każda firma budowlana podejmie się tego zadania. Obecnie stosuje się najczęściej łączniki metalowe.

Dzięki nim można tworzyć również trwałe, a przy tym solidne połączenia. To najważniejsze sprawy dotyczące wznoszenia konstrukcji drewnianych. Jeżeli wybierzemy sprawdzoną ekipę budowlaną, będziemy mieć pewność, że wszystkie prace przebiegną bez żadnych problemów, a my w niedługim czasie po ich rozpoczęciu będziemy mogli cieszyć się własnym, przytulnym, drewnianym domem, naprawdę trwałym i solidnym.