Kostka granitowa, z racji naturalnego pochodzenia, to jeden z najwytrzymalszych i najtrwalszych materiałów do budowy nawierzchni. Z jednej strony dostępny jest w szerokiej gamie kolorów, z drugiej jego powierzchnia jest na tyle odporna na wszelkie czynniki zewnętrzne, że nie ulega przebarwieniom. Nadaje się do dekorowania placów i dziedzińców przed budynkami, na posesji oraz w parku. Granit jest długowieczny i odporny na wszelkie działania mechaniczne, a wyłożona nim nawierzchnia pozostaje praktyczna i wygodna w użytku przez długie lata.
Kostka granitowa – trwały i doskonały budulec
Jest to powszechnie dostępny budulec, którego cena z pewnością warta jest jakości. Na mapie Polski jest pewien konkretny ośrodek miejski, w którym bez problemu znajdziemy market budowlany z takim materiałem, jakim jest kostka granitowa Łódź Cennik usług w tym mieście za pozyskanie granitu z pewnością okaże się atrakcyjny zarówno dla przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Przed rozpoczęciem układania kostki granitowej, należy zrobić specjalny wykop głęboki na około 20-50 centymetrów. Dokładna głębokość zależy od stosunku wielkości kostki do gruntu i obciążenia. Jeśli budujemy nawierzchnię z myślą o ruchu kołowym, wykop powinien być głębszy. Powierzchnię wyrównujemy przy uwzględnieniu spadków podłużnych i poprzecznych. W niektórych miejscach będzie trzeba usunąć nadmiar gruntu lub go uzupełnić. Na przygotowaną nawierzchnię nakładamy kruszywo naturalne lub łamane. Jeśli po nawierzchni mają poruszać się pojazdy kołowe, warto zastosować tłuczeń lub chudy beton. Całkowita grubość wykopu łącznie z nałożonym kruszywem powinna mieć grubość 10-30 centymetrów.
W następnej kolejności zajmujemy się podkładem, dzięki któremu będziemy mogli równo ułożyć kostkę na powierzchni. To, jaką będzie miał on grubość, zależy od wielkości kostki. Na podbudowę musimy nałożyć kilkucentymetrową warstwę odsiewek kamiennych. Całość musimy wyrównać tak, by kostka po ułożeniu wystawała na około 3 milimetry. Mając przygotowaną podbudowę, przystępujemy do części właściwej, czyli układania poszczególnych kostek. Zazwyczaj układa się je rzędami, jednak jeśli działamy na indywidualnym projekcie, zakładającym oryginalny układ i wzory, możemy również przystąpić do działania w wyznaczony przez siebie sposób. Podczas wykładania nawierzchni granitem, należy pamiętać o zachowaniu regularnych odstępów oraz sprawdzaniu poziomu i wszelkich ewentualnych spadków. Szczeliny pomiędzy kostkami wypełniamy piaskiem lub kruszywem granitowym. Po ułożeniu wszystkich kostek, przystępujemy do procesu zagęszczenia powierzchni. Do tego celu używa się specjalnych płyt obłożonych materiałem PCV, które ochraniają kostkę. Przed przystąpieniem do zagęszczenia, powierzchnia powinna być sucha i dokładnie oczyszczona.
Granit to najtrwalszy i najlepiej prezentujący się materiał do budowy nawierzchni. Jego naturalna budowa gwarantuje solidność, wytrzymałość i ogromne walory estetyczne. To towar wart każdej ceny. Warto odpowiednio wcześniej przygotować projekt nawierzchni, by zadbać o odpowiednią aranżację z kostki.