Maszyny sterowane za pomocą specjalistycznych komputerów to dzisiaj standard na halach produkcyjnych, w których realizuje się zlecenia związane z obróbką skrawaniem. Przedsiębiorstwa oferujące tego typu usługi zwykle specjalizują się w wykonywaniu części maszyn, komponentów do układów elektrycznych oraz wielu innych elementów dekoracyjnych czy użytkowych dla wielu branż.
Tokarki a układ chłodzenia
Jednym z podstawowych urządzeń tego typu jest tokarka, która wykorzystywana jest w wielu procesach technologicznych. Dawniej tokarki były obsługiwane niemal całkowicie ręcznie. Operator mocował między szczękami fragment materiału, a następnie dam kierował narzędzie skrawające w taki sposób, aby nadawać elementowi zamierzony kształt. Dzisiaj rola operatora jest znacznie inna – musi on wymieniać narzędzie skrawające umieszczone w głowicy, dbać o sprawność maszyny, umieszczać materiał w odpowiednim miejscu oraz dbać o to, aby maszyna była odpowiednio zaprogramowana. W przedsiębiorstwach zajmujących się obróbką stali, często stosuje się tokarki numeryczne z chłodzeniem. Układ chłodzący zbudowany jest bardzo prosto – w zbiorniku znajduje się ciecz, która jest pompowana przez przewód. Końcówka węża znajduje się zaraz obok głowicy, przy nożu skrawającym. W ten sposób czynnik chłodzący jest kierowany w miejsce skrawania. Taki zabieg ma na celu natychmiastowe chłodzenie elementu poddawanego obróbce.
Dzięki temu, że materiał się nie rozgrzewa się do wysokich temperatur, jego struktura nie ulega przemianie. Dodatkowo w ten sposób redukuje się do minimum ryzyko odkształcenia termicznego obrabianego metalu. W nowoczesnych tokarkach nie tylko umieszczony w szczękach materiał wprawiany jest w ruch. Narzędzie robocze również może się przemieszczać. Najczęściej jest to ruch w dwóch osiach. Dzięki temu maszyna nadaje się nie tylko do wytwarzania elementów obrotowych, ale również tych o bardziej skomplikowanym kształcie. Po odpowiednim zaprogramowaniu tokarki można uzyskać powierzchnie obrotowe z nacięciami, uskokami, a nawet większymi wgłębieniami. Sterowane w sposób numeryczny maszyny ciągle znajdują nowe zastosowanie.
Tokarki wykorzystuje się nie tylko podczas produkcji części samochodowych, ale również mebli, dekoracji do domów i mieszkań oraz innych detali. Duża precyzja działania oraz powtarzalność produkcji pozwala na uzyskanie bardzo dużej powtarzalności, przez co kolejne detale są dokładnie takie same, jak poprzednie. Jest to bardzo duża zaleta podczas optymalizowania stosowanych procesów technologicznych.