systemy fotowoltaiczne

Systemy fotowoltaiczne – zastosowanie

Fotowoltaika jest obecnie znaną już dziedziną wiedzy. Zamiana energii słonecznej na elektryczną sprawia, że dostajemy czystą energię bez zanieczyszczeń i odpadów. Dzięki systemom fotowoltaicznym możemy zapewnić sobie prąd, ogrzewanie, czy ciepłą wodę.

Systemy fotowoltaiczne i ogrzewanie domu

systemy fotowoltaicznePanele słoneczne stosowane są zarówno w domach prywatnych, w hotelach, fabrykach, sklepach, jak i instytucjach publicznych, a nawet an drogach. Jak możemy uzyskać korzyści z takich paneli? Przede wszystkim używa się ich do ,,produkcji” energii elektrycznej. Ilość wyprodukowanego prądu zależy od ilości paneli, jak również od wydajności instalacji. Z pewnością cały dom czy fabrykę można zasilać w ten sposób. Dzięki temu budynek staje się autonomiczny, czyli niezależny od zewnętrznych źródeł energii. Z energią elektryczną wiąże się też oświetlenie. Stosowane jest ono często na drogach. Lampy uliczne czy oświetlenia znaków montuje się w miejscach niebezpiecznych, takich gdzie jest wiele wypadków, są przewężenia, skręty, czy rozwidlenia drogi. Dzięki temu bezpieczeństwo zostanie podniesione. Przy takich miejscach znajduje się jeden panel fotowoltaiczny, który wystarcza do zasilenia tego oświetlenia. W dzień pozyskuje on energię, by lampy świeciły w nocy. Panele takie czasem mają także montowany mały wiatraczek na górze, dzięki czemu możliwe jest także pozyskiwanie energii z wiatru, w okresie pochmurnych dni.

systemy fotowoltaiczneNajlepsze systemy fotowoltaiczne przydatne są także przy ogrzewaniu budynków i wody. Pompa ciepła czy ogrzewanie na podczerwień zasilane są na energię elektryczną. Dzięki temu że posiadamy instalacje słoneczne można zatem oszczędzić na wszystkich rachunkach, nie tylko na samym prądzie. Energią elektryczną zasilane są także hydrofory i inne urządzenia do podgrzewania wody. Warto zaznaczyć, że można stosować takie systemy nie tylko w domu, ale także w ogrodzie. Z systemami fotowoltaicznymi można podgrzewać wodę w basenie, czy też wodę w prysznicu przy nim. Wtedy stosować można także elastyczne baterie słoneczne, lepiej dopasowane do powierzchni ogrodowych. Warto zaznaczyć, że systemy fotowoltaiczne mogą być stosowane nie tylko w miejscach gdzie cały rok świeci słońce, choć na pewno tam będą najbardziej wydajne. Panele umieszcza się także od strony południowej, bo tam jest najwięcej światła.

Jednak dzięki temu, że baterie słoneczne mogą magazynować energię to będą one działały także w dni pochmurne i oddawać energię zgodnie z zapotrzebowaniem. To na pewno dobre rozwiązanie w kwestii energetycznej i grzewczej dla domu i nie tylko.