Kruszarka przemysłowa jest narzędziem niezwykle precyzyjnym w tym, co robi. Ze względu na różne rodzaje kruszywa poddawanego obróbce, na rynku wyróżnia się kilka rodzajów tych profesjonalnych maszyn. Kruszarki szczękowe wykorzystywane do kruszenia materiałów o małej średnicy, stożkowe -do drobnego rozkruszania, walcowe do mielenia materiałów o niskiej twardości oraz udarowe, które mają najszersze zastosowanie.
Kruszarki dobrej jakości
Są one bowiem przeznaczone do rozkruszania najtwardszych skał o niewielkiej ścieralności. Rozdrabniane przez nie materiały są uderzane za pomocą wirujących elementów, jak i odbijają się od nieruchomych płyt korpusu. Ze względu na różne elementy robocze wyróżnia się kruszarki młotkowe oraz bijakowe. Mimo to wszystkie kruszarki udarowe posiadają tą samą podstawową konstrukcję. Podczas pracy kruszarek tego typu bardziej stawia się na sile niż samym procesie sprężania. Wewnątrz komory służącej do kruszenia zamontowane są młoty zmieniające kierunek rozkruszonych już surowców. Rozdrobnione odłamki dalej zderzają się wzajemnie same ze sobą, dlatego ostatecznie stają się jeszcze mniejsze. Jeśli kruszarka udarowa została odpowiednio zaprojektowana przez producenta, ułożenie belek w stosunku do wirnika powinno stwarzać dodatkową przestrzeń na elementy o większych rozmiarach. Właśnie dzięki takiej specyfikacji można je wykorzystywać zarówno na wstępnym, jak i końcowym etapie kruszenia. Wyróżniają się one wśród wszystkich rodzajów nie tylko szerokim zastosowaniem, ale także wysokim współczynnikiem rozdrabiania oraz doskonałą jakością produktu ostatecznego.
Zyskały sobie zaufanie wielu firm specjalizujących się w obrabianiu surowców dzięki możliwości kruszenia takich materiałów jak wapień, granit, czy dolomit. Podczas wyboru kruszarki udarowej należy się kierować trwałością oraz maksymalną twardością kruszonego materiału. Najpopularniejsze modele, oznaczone jako ODN, nadają się do kruszenia średnio trwałych surowców, ponieważ szybko niszczą się listwy wirnika oraz płyty odbojowe. Do bardzo odpornych na pracę maszyn kruszyw należy wykorzystać model ODX. Natomiast do finalnego etapu wykończenia stosuje się kruszarki udarowe ODJ ze względu na ich wysoki poziom rozkruszania. Każda z tych kruszarek udarowych świetnie sprawdzi się w każdej fazie rozdrabniania materiałów. Obsługa tak skomplikowanych maszyn przemysłowych nie należy do najłatwiejszych, ze względu na skomplikowany proces, jaki w nich zachodzi.
Ich budowa wpływa jednak na to, że są typem kruszarek do każdego rodzaju kruszywa, bez względu na jego twardość. Dokonując zakupu warto zapoznać się z dokładnym modelem oferowanym przez producenta oraz jego specyfikacją i przeznaczeniem. Mimo swojej uniwersalności, kruszarki udarowe są również podzielone na podtypy, dzięki czemu można lepiej dostosować model do wykonywanej pracy.