Brama

Rolowane bramy do wnętrz

Rolety antywłamaniowe (lub kraty albo bramy – w zasadzie nie ma tu jasno określonej terminologii) można podzielić w zależności od kilku kryteriów, aczkolwiek tym najbardziej podstawowym wydaje się ich przeznaczenie pod kątem zamkniętej lub otwartej przestrzeni. Istnieją wszak rolety, których używa się wyłącznie do zabezpieczenia przestrzeni znajdujących się na zewnątrz (głównie chodzi tu o wszelkiego rodzaju hale, magazyny i warsztaty, aczkolwiek nie jest to reguła, ponieważ wiele sklepów również mieści się bezpośrednio na zewnątrz) i takich, które znajdują się wewnątrz większych obiektów (np. galerie handlowe i supermarkety).

Typy bram wewnętrznych

KratyPierwszy typ musi spełniać określone warunki pod kątem narażenia na zjawiska atmosferyczne. Takie kraty odpowiadają nie tylko za zabezpieczenie zawartości np. sklepu przed włamywaczami złodziejami, ale muszą również stawić czoło deszczowi, śniegowi, wiatrowi i innych nieprzychylnych czynnikach pogodowych. One są oczywiście odczuwalnie droższe, aczkolwiek w zdecydowanie powszechniejszym użyciu są wewnętrzne bramy rolowane aluminiowe. Te najczęściej spotyka się właśnie w różnego rodzaju zamkniętych przestrzeniach, z czego zdecydowanie najwięcej można ich zobaczyć właśnie w centrach handlowych. Tam każdy sklep ma takie bramy i wystarczy poczekać do godziny zamknięcia całego obiektu, aby zobaczyć, jak pracownicy i właściciele sklepów masowo zabezpieczają swoje interesy.

BramaOdpowiedź na pytanie, dlaczego bramy rolowane są takie popularne, jest całkiem prosta – są one niezwykle skuteczne i nie ma żadnej alternatywy, która mieściłaby się w podobnym przedziale cenowym. Omawiane to rozwiązanie to niezwykle wydajny sposób na bezpośrednią ochronę swoich produktów i towarów przed włamywaczami. Dzięki temu, że w zamkniętych przestrzeniach nie trzeba martwić się niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, to można skorzystać z nieco lżejszego materiału. Aluminium może sprawiać wrażenie tworzywa, które nie poradziłoby sobie w starciu z siłą ludzkich mięśni, aczkolwiek producenci bram doskonale wiedzą, co zrobić, by okazało się ono świetnym zabezpieczeniem. W dodatku wielokrotnie jest ono perforowane (perforacją nazywa się specjalnie przygotowane otwory, które w danym materiale mają swoją funkcję do spełnienia), co pozytywnie wpływa na możliwość cyrkulacji powietrza między sklepem a pozostałą częścią obiektu.

Aluminium ma jeszcze jedną zaletę – przy każdorazowym uderzeniu wydaje głośny dźwięk, zatem ktoś, kto próbuje dostać się do wnętrza sklepu, musi liczyć się z postawieniem na nogi wszystkich ochroniarzy spacerujących po okolicy lub siedzących w pokojach z monitoringiem. Bramy rolowane z aluminium fantastycznie zdają egzamin w zamkniętych przestrzeniach, stąd też ich ogromna popularność.