projektowanie ogrodów

Rola światła w aranżacji ogrodu

Atrakcyjny wygląd ogrodu rozciągającego się wokół domu pozwoli na prawdziwy relaks. W cieniu drzew możemy leżeć, czytać książki czy spożywać rodzinne posiłki na świeżym powietrzu – wszystko przy śpiewie ptaków. Choć wydawałoby się, że zaprojektowanie ogrodu jest naprawdę proste, warto jednak kierować się przy tym pewnymi wskazówkami od profesjonalistów, dzięki którym ogród może być jeszcze piękniejszy niż się spodziewaliśmy.

Projektowanie ogrodów w atrakcyjny sposób

projektowanie ogrodówNa przykład, duże znaczenie ma wykorzystanie światła – dzięki naturalnemu światłu słonecznemu możemy w prosty sposób stworzyć wyjątkowe efekty specjalne, które będą zwracały na siebie uwagę. Profesjonaliści proponują na przykład, aby wykorzystać możliwość podkreślenia faktury danego elementu – chropowatości kory drzew czy gładkości płaskich kamieni. Jest to do zrobienia poprzez oświetlenie właśnie tych elementów, podczas gdy pozostałe pozostaną w cieniu. Dlatego podczas projektowania ogrodu powinniśmy zwrócić uwagę na to, z której strony pada słońce. Dzięki promieniom słonecznym można także podkreślić kształt kutych detali w ogrodzeniu czy bramie – gdy zostaną one zestawione z jasnym tłem, będą o wiele bardziej wyeksponowane. Od tego, z jakiej strony zostanie podświetlony dany element, zależy to, jak będzie się prezentował w oczach osób przebywających w ogrodzie, dlatego nie bagatelizujmy roli światła podczas projektowania ogrodu.

projektowanie ogrodówMożemy na przykład zdecydować się na małą fontannę w ogrodzie – promienie słoneczne będą odbijały się od wody i efekt może być naprawdę wyjątkowy. Podobnie zresztą rzecz ma się w przypadku oczka wodnego. Dodatkowo woda będzie przyciągała ptaki czy ważki, dzięki czemu nasz ogród będzie tętnił życiem. Fachowe projektowanie ogrodów w mazowieckim to jednak nie tylko zabawy światłem. Osoby, które chcą uzyskać atrakcyjny wygląd ogrodu, powinny pomyśleć także o formowaniu roślin – to wprowadzi symetrię w przestrzeń i z pewnością będzie prezentować się oryginalnie. Nasadzenia powinny jednak być proporcjonalne – jeśli mamy mały ogród, to duże rośliny mogą go przytłoczyć. Jeśli nie mamy pomysłu na to, jak ma wyglądać nasz ogród – poradźmy się profesjonalistów.

Zajmują się oni na co dzień projektowaniem ogrodów, więc ich głowy są pełne pomysłów: na pewno zaproponują coś, co sprawdzi się w naszym ogrodzie. Jeżeli nie możemy sobie na to pozwolić z powodów finansowych – poszukajmy w Internecie porad na temat aranżacji ogrodów, być może ktoś posiadający wyjątkowy zmysł estetyczny zgodzi się dobrowolnie udzielić nam wskazówek w tej kwestii.