Płaski dach wymaga szczególnych środków zabezpieczających przed przedostawaniem się wody do wnętrza budynku. Zastosować w tym celu można wielowarstwowe systemy pokryć lub odporne na przenikanie płynów i gazów membrany dachowe. Te wykonane mogą być z różnych tworzyw, które charakteryzują się wysoką hydroizolacją i paroizolacją, która jest równie ważna. Niezależnie od wybranego rodzaju materiałów, ważny jest też ich poprawny sposób montażu, który zapewni trwałość i szczelność dachu w trakcie użytkowania budynku.
Trwały i solidny dach
Kiedy decydujemy się na system wielowarstwowy pokrycia, hydroizolacja dachu uzyskiwana jest dzięki zastosowaniu specjalistycznych folii. Nie przepuszczają one wody z opadów atmosferycznych i pary wodnej. Ta pierwsza znaleźć może drogę do wnętrza konstrukcji poprzez pęknięcia powierzchni dachu, a para przenikając przez mury osadzać się i skraplać na elementach konstrukcyjnych. W obu tych sytuacjach budynek narażony jest na niszczenie i rozwój pleśni. W celu zabezpieczenia dachu i zlikwidowania mikropęknięć wykonuje się modernizacje powierzchni lub natryski gumą w płynie. Zastosowanie membran pozwala uniknąć dodatkowych warstw zabezpieczających, ze względu na tworzywa, z jakich się je wykonuje. Pierwszym rodzajem membran są te, wykonane z pvc. Jest ono odporne na uszkodzenia mechaniczne i ognioodporne. Jego właściwości hydroizolacyjne i paroizolacyjne są bardzo dobre i utrzymują się przez wiele lat użytkowania.
Innym rodzajem materiału, jest kauczuk syntetyczny, który wykorzystuje się między innymi do produkcji membran EPDM. O ich hydroizolacji świadczy to, że wykorzystuje się je również w stawach, kanałach irygacyjnych lub zbiornikach ścieków. Inne zastosowanie kauczuku to produkcja uszczelniających folii na dach, które dodatkowo wyposażone są w warstwę włókna szklanego. W każdym z tych przypadków o tym, czy pokrycie będzie spełniać swoją funkcję, decyduje tworzywo, jak również poprawnie przeprowadzony montaż, który zapewni usunięcie wszelkich nieszczelności na łączeniach.
Zastosowanie systemów hydroizolujących jest niezbędne w każdym budynku, szczególnie w takim, którego dach jest płaski. W tym celu wykorzystuje się specjalne folie lub membrany wykonane z materiałów o odpowiednich właściwościach. Mogą to być tworzywa, takie jak pvc lub kauczuk syntetyczny. Są one odporne na uszkodzenia, ale też nie przepuszczają wody i pary wodnej do środka. Niemożliwe jest jednak uzyskanie w pełni szczelnej powierzchni, jeśli jej montaż został przeprowadzony niewłaściwie.