panele - dąb rustykalny

Rodzaje drewnianych paneli

Egzotyczne drewno staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Wykonuje się z niego między innymi deski tarasowe, jak i panele podłogowe. Drewno to dobrze sprawdza się na zewnątrz, ponieważ cieszy się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Jest wyjątkowo odporne na wilgoć, jak i na wodę, nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych, a przy tym cieszy się naprawdę dobrą wytrzymałością.

Jakie panele znajdziemy na rynku?

Egpanele - dąb rustykalnyzotyczne gatunki drewna mają naprawdę przyjazne barwy, dlatego również jako panele podłogowe sprawdzają się znakomicie. Możemy zdecydować się na przykład na gatunek taki jak sucupira, merbau, jatoba czy wenge. Widoczne usłojenie oraz struktura drewna będzie robić naprawdę dobre wrażenie, tak jak i kolorystyka – w zależności od gatunku, drewno będzie żółte, pomarańczowe, znajdą się też odcienie czerwieni, brązu, a nawet głęboka czerń. Niestety panele z drewna egzotycznego są naprawdę drogie, dlatego nie każdy może pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Największą popularnością cieszą się więc podłogi z rodzimych gatunków drewna. Jeśli chodzi o panele – dąb rustykalny sprawdza się naprawdę dobrze. Z powodzeniem dopasuje się do wnętrza w każdym stylu i podkreśli charakter mebli. Równocześnie najlepsze panele charakteryzują się właściwościami wodoodpornymi, dlatego jeśli posiadamy w domu kuchnię otwartą na salon, będą one dobrym wyborem – połączą te dwie strefy i doskonale skomponują się zarówno z meblami kuchennymi, jak i wypoczynkowymi.

panele - dąb rustykalnyDąb rustykalny to dobry wybór także do sypialni, zwłaszcza jeśli jest utrzymana w jasnych barwach. Ale oczywiście nie jest to jedyna propozycja producentów, równie dobrze możemy postawić na dąb naturalny, deski sosnowe i wiele, wiele innych. Wybór jest naprawdę szeroki, a oprócz gatunków drewna wykorzystanego do produkcji paneli podłogowych, możemy wybierać też sposób wykończenia takich paneli – na przykład mogą to być panele celowo postarzane. Widać na nich przetarcia, rysy i ogólne ślady eksploatacji, chociaż panele są całkowicie nowe. To dobry wybór to wnętrza w stylu rustykalnym, kojarzącym się z wsią, jeśli zależy nam na takim klimacie, nie mamy nad czym się zastanawiać, takie panele wprowadzą odpowiednią atmosferę.

Inną opcją mogą być panele bielone – pokryte nierównomiernie białą farbą, przez którą będą przebijać się słoje drewna. To ciekawy pomysł, który można wykorzystać w aranżacji wnętrza w stylu shabby chic czy skandynawskim. Oczywiście musimy wtedy pamiętać o umiarze, bo bielona podłoga a do tego szereg bielonych, celowo postarzanych mebli, może przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego.