Instalacje podziemne, takie jak na przykład kanalizacja, czy rurociągi przemysłowe mogą sprawiać pewne problemy podczas prób ich naprawy. Wszystko z tego względu, że zanim będzie możliwe wymienienie jakiegoś odcinka takiej instalacji, trzeba najpierw uzyskać do niej dostęp.
Jakie są bezwykopowe metody naprawy rurociągów?
Kluczowe jest wybranie takiej metody, która nie będzie się wiązała na przykład z uszkodzeniem nawierzchni drogi. To praktycznie wyklucza już, przynajmniej jeśli chodzi o profesjonalną naprawę takich instalacji, korzystanie z wykopów. Wymagały one bardzo poważnego uszkodzenia nawierzchni, a kosztami jej naprawy był oczywiście obciążony administrator danej instalacji, czy też inwestor. Właśnie dlatego zamiast takich metod coraz częściej stosowana jest opłacalna bezwykopowa naprawa rur. Metody te, co ciekawe, są bardzo zróżnicowane, różniąc się przede wszystkim rodzajem zastosowanego do ich wykonania sprzętu. Pierwszą metodą są tak zwane przewierty sterowane. Polegają one na wprowadzeniu do gruntu specjalnej głowicy, która została wyposażona w szereg czujników oraz sond. Dzięki temu, możliwe jest wykonanie tunelu kierunkowego, którego przebieg ustala się również na podstawie wykonanych wcześniej badań gruntu. Dzięki nim oraz dzięki sondom umieszczonym na głowicy, można wykryć ewentualne przeszkody naturalne w gruncie oraz nanosić korekty w trasie przewiertu.
W tak powstałym tunelu można swobodnie umieszczać poszczególne elementy rurociągu, lub też dokonywać wymiany tych uszkodzonych. Drugą metodą, która również jest stosowana bardzo powszechnie, jest kraking. Ta metoda jest ceniona przede wszystkim za fakt, że umożliwia jednoczesną wymianę uszkodzonego odcinka instalacji oraz umocowanie nowego z pomocą jednej głowicy, nazywanej często głowicą wciągająco – burzącą. Dzięki temu, możliwe jest znaczne ograniczenie zarówno czasu remontu, jak też i jego kosztów. Oczywiście, nie byłoby to możliwe gdyby nie wykorzystywanie odpowiednio dostosowanych rodzajów segmentowych rur, które mogą być wykonane na przykład z tworzywa PCV. Cechują się one wzmocnioną konstrukcją zewnętrzną, dzięki temu podczas pracy głowicy nie ma ryzyka, że ulegną one rozszczelnieniu.
W obecnym czasie coraz bardziej istotną rolę zaczynają zdobywać metody naprawy instalacji, które nie wymagają stosowania wykopów. Dzięki temu, można liczyć na to, że koszty ich naprawy, zostaną znacznie zmniejszone. Jest wiele metod, które to zapewniają, w tym również ta oparta na zastosowaniu odpowiednich głowic, przy pomocy których można wykrywać wszelkie przeszkody na trasie tunelu kierunkowego.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę www.wermmer-przewierty.pl!