rekuperator

Rekuperacja – standard w nowoczesnym budownictwie

Trendy zmieniają się nieustannie. Również rozwój technologii ma wpływ na to, że stare rozwiązania, które do tej pory dobrze się sprawdzały, odchodzą do lamusa. W zamian wprowadza się nowsze, lepsze pomysły. Tak jest na przykład w budownictwie. Jeszcze kilkanaście lat temu standardowe rozwiązanie w zakresie wentylacji stanowił system grawitacyjny.

Rekuperator to popularne rozwiązanie

rekuperatorJego działanie nie jest skomplikowane – otwieramy okno, wpuszczamy świeże powietrze, a to zużyte ucieka przez kratkę wentylacyjną. Niby wszystko jest w jak najlepszym porządku, ale komplikacje przychodzą wówczas, gdy mamy do czynienia ze zbyt dużą różnicą temperatur między środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym. Wówczas powietrze „stoi”. Po pewnym czasie jest już w nim zbyt dużo dwutlenku węgla, a my zaczynamy czuć się zmęczeni, zaniepokojeni, nasze samopoczucie się pogarsza. Najpierw mało kto łączy swoje odczucia z tym, że to po prostu powietrze jest wyjątkowo złej jakości. Wystarczy jednak chwilę poprzebywać na świeżym powietrzu, a różnica będzie odczuwalna. To dlatego zaczęto myśleć nad ulepszeniem systemu wentylacyjnego stosowanego w budownictwie. Dzięki temu dzisiaj standardem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która w odróżnieniu od swojej poprzedniczki, zapewnia stuprocentowo świeże powietrze, bez żadnych zanieczyszczeń.

rekuperatorRekuperator z montażem niestety może trochę kosztować, jednak powinniśmy wziąć pod uwagę to, że jest to rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność – w związku z tym już niedługo producenci będą musieli bić się o klientów, którzy będą mieli naprawdę szeroki wybór. Aby ich przekonać do siebie, będą musieli zaskakiwać cenami. Możemy więc liczyć na to, że w niedługim czasie ceny rekuperatorów zdecydowanie spadną i inwestycja w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła nie będzie dużym problemem dla przeciętnego użytkownika. Oczywiście chodzi o budowę takiego systemu od podstaw. Koszty modernizacji są bowiem zawsze wyższe niż budowa nowego systemu w dopiero co postawionym budynku. Jednak przebudowa nie jest niemożliwa – jeśli możemy sobie na to pozwolić finansowo, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zainwestowali w to rozwiązanie.

Dzięki temu już niedługo będziemy mogli cieszyć się świeżym, czystym powietrzem, a co za tym idzie – dobrym samopoczuciem. Z pewnością korzyści z montażu rekuperacji są o wiele wyższe niż koszt inwestycji. Warto o tym pamiętać, jeżeli mimo wszystko będziemy zastanawiać się nad tym, czy ta inwestycja nie nadwyręży zbytnio naszego portfela.