lakiernia proszkowa

Przyszłość lakierni proszkowych

Dużą popularnością cieszy się proces malowania proszkowego. Jest to związane głównie z tym, że powłoka pokryta utwardzonymi farbami proszkowymi ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest odporna na działanie sił zewnętrznych, a to oznacza, że nie można jej w prosty sposób uszkodzić.

Lakiernia wyprzedzająca konkurencję

lakiernia proszkowaDodatkowym plusem jest to, że powłoka epoksydowo – poliestrowa nie ulega osłabieniu pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz lub promieniowanie UV. Dużą zaletą jest również ochrona przed korozją metali. Miejsc, w których wykonuje się lakierowanie proszkowe jest bardzo wiele, szczególnie w regionach wysoko rozwiniętych, takich jak województwo kujawsko – pomorskie. W większości miejscowości znajduje się lakiernia proszkowa – Bydgoszcz jednak z pewnością wyprzedza w tym swoją konkurencję. Malowanie suchymi farbami zyskuje na popularności dzięki temu, że nie obciąża środowiska naturalnego, a same powłoki posiadają bardzo wiele zalet. W ten sposób zabezpiecza się przede wszystkim wyroby ze stali i aluminium, które wykorzystywane są w budownictwie oraz mechanice samochodowej. Inżynierowie ciągle pracują nad tym, aby temu procesowi były poddawane również inne elementy. Do tej pory na rynek wprowadzono technologie, które umożliwiają koloryzację tworzyw sztucznych.

lakiernia proszkowaWymagało to jednak obniżenia temperatury panującej w piecach polimeryzacyjnych oraz wymiany farb na takie, które będą utwardzały się w znacznie niższych temperaturach. Powstają jednak lakiernie proszkowe, które malują inne materiały, takie jak drewno, ceramikę, płyty MDF oraz szkło. Nadawanie koloru litego drewna jest prowadzone dopiero eksperymentalnie. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki tego naturalnego materiału. Płyty MDF oraz ceramika nie przewodzą ciepła, dlatego proces polimeryzacji nie zachodzi poprawnie. Technolodzy opracowali jednak metodę, która polega na pokryciu detali warstwą przewodzącą. Szkło barwi się tą metoda tylko wtedy, kiedy oprócz ciepła w piecach znajduje się urządzenie emitujące promieniowanie ultrafioletowe. Jest to jednak bardzo drogi proces, które oferują jedynie wysoce specjalistyczne przedsiębiorstwa.

W ostatnim czasie możemy zaobserwować rozwój technologii lakierowania proszkowego. Na razie mieszkańcy i przedsiębiorstwa bydgoskie będą musiały zadowolić się ogólnodostępnym zabezpieczaniem przed korozją elementów wykonanych z różnego rodzaju metali. Z całą pewnością, kiedyś ta ekologiczna metoda posłuży nam również przy rozwiązaniach, które obejmują inne, bardziej wymagające materiały.