odkurzacz centralny

Przygotowanie do montażu centralnego odkurzania

Centralne odkurzanie staje się coraz bardziej popularną instalacją w domach jednorodzinnych. Głównie ze względów zdrowotnych – system centralnego odkurzania nie dopuszcza bowiem do tego, aby w cyrkulacji uczestniczyło zassane powietrze. To zużyte powietrze o złych parametrach dla zdrowia człowieka, jest wydmuchiwane na zewnątrz budynku – pozwalają na to specjalnie zamontowane przewody.

O czym pamiętać przy montażu centralnego odkurzania?

odkurzacz centralnyDzięki temu nie musimy martwić się o jakość powietrza w domu. Zawsze będzie ono czyste. Jeżeli zdecydowaliśmy się na montaż systemu centralnego odkurzania, przede wszystkim zastanówmy się, jak rozplanować poszczególne elementy instalacji. Istotne jest przede wszystkim to, gdzie znajdzie się jednostka centralna. Jej działanie opiera się bowiem na elektrycznym silniku, którego hałas może przeszkadzać – dlatego kategorycznie nie poleca się montażu jednostki centralnej w pomieszczeniu często użytkowanym. Najlepiej wybrać garaż lub – jeśli posiadamy – pomieszczenie gospodarcze. Oczywiście zwróćmy uwagę na to, czy w danym miejscu znajduje się gniazdko elektryczne. Pamiętajmy też, że będziemy musieli pozbyć się śmieci, które zassie odkurzacz – jednostka centralna powinna więc znaleźć się w takim miejscu, które nie będzie nam przeszkadzało w opróżnieniu pojemnika.

odkurzanie centralneWygodne odkurzanie centralne powinno też odznaczać się odpowiednią lokalizacją gniazd ssawnych. Tylko dzięki temu będziemy mogli dotrzeć w każdy kąt. Ważne, by sięgnąć odkurzaczem nawet do sufitu! Nie zapominajmy o tym, że wąż do odkurzacza centralnego może mieć różną długość. Producenci proponują na przykład wąż giętki o 9 metrach długości – biorąc pod uwagę ten parametr, będziemy mogli odpowiednio rozmieścić gniazda. W przypadku krótszego węża, konieczna będzie większa liczba gniazd, co, tym samym, może podnieść koszty montażu. Kolejną ważną kwestią jest rozplanowanie sieci przewodów. Wśród wytycznych wymienia się przede wszystkim to, że rury mogą być prowadzone jedynie wzdłuż linii prostych, aby unikać oporów hydraulicznych, które mogą mieć wpływ na wydajność urządzenia i jego prawidłowe działanie. Czasami może być konieczne wykonanie obliczeń hydraulicznych – warto powierzyć to specjalistom.

Na samym końcu można zająć się wyborem jednostki centralnej, biorąc pod uwagę między innymi metody filtracji. Z pewnością przed przystąpieniem do montażu centralnego odkurzania, będziemy mieć wiele na głowie – sam dobór odpowiednich części systemu i wykonanie projektu, to naprawdę sporo pracy – którą najlepiej powierzyć profesjonalistom.