Architekt wnętrz

Projektowanie wnętrz a dekoracje ścienne

Dekoracje kojarzą się nam przede wszystkim z ozdobnymi wazonikami, obrusami, kwiatami czy porcelanowymi figurkami. Jednak są to małe elementy, które nie mają aż takiego znaczenia dla wyglądu naszego wnętrza. Upiększają je, dodają mu koloru, jednak zawsze łatwo można je wymienić i wybrać inne. Inaczej jest z dekoracjami ściennymi.

Projektowanie wnętrz i panele dekoracyjne

projektowanie wnętrz Ściany można bardzo ładnie udekorować, dzięki czemu nasze pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju. Jakie opcje mamy do wyboru? Do pomieszczenia możemy zastosować tapety klasyczne czy fototapety. Tapeta może być położna na jednej ze ścian, dzięki czemu zostanie ona wyeksponowana. Tapeta to sposób na szybkie odmienienie wnętrza, ponieważ nie trzeba go całego przemalowywać, a jedynie przymocować tapetę na jednej stronie. Fototapety mogą być wykonywane na wymiar, jak również możemy wybrać własne zdjęcie. Dzięki temu z łatwością dobierzemy tapetę do wymiarów i stylu naszego wnętrza. Innym rozwiązaniem będą naklejki na ścianę. Naklejka jest przymocowywana tak jak tapeta, czyli na klej. Może mieć ona różne wielkości, od małego dodatku koło włączników do lamp, po wielkie naklejki na pół ściany. Warto wspomnieć o tym, że takie naklejki można stosować również w kuchni, bo dostępne są w wersji odpornej na wodę i na ścieranie.

projektowanie wnętrz Naklejki zazwyczaj są wzorzyste czy też mają ciekawe grafiki, takie jak fototapety. Jeśli szukamy czegoś bardziej subtelnego i delikatnego to możemy sięgnąć po szablony malarskie. Szablon wykonany z kartonu przykłada się do ściany i maluje dowolną farbą. To daje nam wiele możliwości wyboru. Szablony najczęściej mają motywy geometryczne lub kwiatowe, dobre do nowoczesnych wnętrz. Projektowanie wnętrz na terenie Katowic może wykorzystywać także panele i cegły dekoracyjne. Panele mogą być płaskie jak i przestrzenne (3D), dostępne są najczęściej w wersji białej, choć są także kolorowe. Mogą mieć kształt fali, zygzaków, gładkie czy w kółeczka. Panele dekoracyjne montowane są na klej, najczęściej występują na jednej ścianie, tak jak fototapeta. Inaczej wnętrze byłoby przeładowane, gdyby panele znajdowały się w całym pomieszczeniu. Taki panel to także świetna opcja na ścianę wokół kominka, ponieważ jest on odporny na działanie wysokiej temperatury.

W nowoczesnych pomieszczeniach stosowane są również tynki dekoracyjne. Tynk może być zacierany na gładko i posiadać cieniowany kolor, może też być lekko wypukły, z wzorami wykonywanymi szpachlą, gąbką czy specjalnym grzebykiem. Jak widać metod ozdabiania ścian jest obecnie bardzo dużo.