Sterowniki PLC, czyli sterowniki logiczne, są podstawowymi elementami stosowanymi w automatyce. Ich programowanie nie jest proste, dlatego musi być przeprowadzane przez profesjonalistów. Dzięki nim możemy na przykład wykonywać różne rodzaje rozruchu za pomocą jednego sterownika.
Na czym polega programowanie PLC
Odpowiednie programowanie sterowników logicznych pozwala na wykonanie rozruchu warm restart, hot restart oraz cold restart. Pierwszy z nich oznacza, że po wykonaniu takiego restartu program zaczyna pracę od samego początku. Pamięć, która wcześniej była używana, zostaje wyzerowana – urządzenie nie pamięta już wcześniejszych ustawień i wykonuje zadanie od nowa. Hot restart z kolei polega na tym, że program po restarcie wraca do pracy w tym momencie, w którym ją zakończył. Przerwanie pracy następuje bowiem najczęściej od czynników niezależnych, na przykład jest spowodowane zanikiem napięcia zasilającego. Dlatego hot restart jest naprawdę wartościowym typem rozruchu, ponieważ nie tracimy wówczas żadnych danych, których na pewno nie chcieliśmy stracić. W przypadku cold restartu, pamięć zostaje wyczyszczona, także jeśli chodzi o obszary podtrzymywane (te zostawały obecne w warm restart). Ale programowanie sterowników logicznych to nie tylko ustalanie możliwości występowania konkretnych typów restartów.
Programista w urządzeniu spotka bowiem także specjalną zakładkę Cycle, za pomocą której programowane jest obciążenie cyklu zadaniami. Ponadto w tym miejscu można ustalić, jaki jest minimalny czas obiegu pętli programowej. Dzięki innym zakładkom programista może też określać częstotliwość wywołań oraz ustalać odpowiednie zabezpieczenia dostępu do zaawansowanych funkcji sterownika. Podstawowym zabezpieczeniem jest zastosowanie klucza, jeżeli urządzenie posiada stacyjkę. W innych wypadkach należy zastosować zabezpieczenie hasłem. Oczywiście nawet poprawnie zaprogramowany sterownik logiczny po pewnym czasie eksploatacji w wyniku przypadkowych zdarzeń może wyświetlać błędy. Do najczęstszych z nich należą błędy sprzętowe, programowe, a także błędy obliczeń. Może pojawić się również uszkodzenie karty pamięci lub błędy komunikacyjne. Istnieje też możliwość wystąpienia uszkodzenia baterii podtrzymującej zasilanie i parę innych sytuacji.
Ze wszystkimi tego typu problemami powinien poradzić sobie dobry, doświadczony programista, dlatego jeżeli dany kłopot zaistnieje w naszej firmie przemysłowej, nie musimy niczego się obawiać. Kontaktując się z dobrym programistą, zyskamy pewność, że przywróci on system do prawidłowego działania.