Na każdej budowie bezpieczeństwo jest bardzo ważną kwestią. Dlatego podczas prowadzenia prac w wykopach, najczęściej liniowych stosuje się specjalne ściany oporowe, które zabezpieczają przed napierających gruntem na ścianach wykopu. W Polsce jest obowiązek zabezpieczania wykopów liniowych o pionowych ścianach.
Zalety odpowiednich szalunków
Jeśli wykop ma pionowe ściany, których wysokość przekracza jedne przecinek dwadzieścia pięć metrów to należy wykonać zabezpieczenie w postaci szalunku. Ważne jest również, aby takie szalunki rozporowe wystawały przynajmniej na dziesięć centymetrów powyżej poziom u gruntu. Także szalunki należy wykonywać dla bezpieczeństwa budynków, które znajdują się w pobliżu prowadzonych prac. Takie elementy konstrukcyjne powodują stabilizację gruntu. Płytowe szalunki rozporowe mają dużą większość wytrzymałość na wszelkie obciążenia, a niżeli inne metody zabezpieczania ścian wykopów. Wiele firm wykonujących prace liniowe na swoim wyposażeniu nie posiada takowych szalunków. Jednak istnieje wiele zakładów, które oferują szalunki rozporowe na wynajem. Także, jeśli osoba prywatna chce prowadzić jakie prace ziemne na swojej działce, be problemu może skorzystać z takich usług i wynająć szalunki. Zaletą tego typu rozwiązań jest także bardzo szybka jak i sprawna instalacja, jak i późniejszy demontaż. Jeśli grunt jest stabilny to wystarczy umieszczać płytowe szalunki tak zwaną metodą dostosowania i umieszczania.
Po dobraniu rozmiaru, przygotowane szalunki wystarczy umieścić na danym odcinku wykopu. Najczęściej odbywa się to z pomocą ciężkiego sprzętu, na przykład dźwigu. W przypadku, gdy grunt jest niestabilny szalunki rozporowe montuje się metodą wkopywania i opuszczania. Coraz więcej firm decyduje się na ten rodzaj szalowania ze względów ekonomicznych. Około trzydzieści procent całej inwestycji w prace kanalizacyjne to montaż szalunku. Dlatego wiele firm szuka oszczędności. W tym celu właśnie decyduje się na szalunki, które można wielokrotnie stosować. Dlatego właśnie te wykonane z metalu wyparły drewniane. Które nie tylko są mniej ekonomiczne, ale także ich montaż zajmuje o wiele więcej czasu. Na wybór odpowiedniego szalunku rozporowego wpływa wiele czynników. Głębokość wykopu, nie tylko należy dobrać odpowiednią wysokość, ale należy pamiętać, że parcie gruntu wzrasta wraz z głębokością. Szerokość także jest ważna.
Należy dobrać według średnicy rur jakie zamierza się montować, aby później podczas prac nie okazało się, że nie ma na nią miejsc. Jak widać płytowe szalunki rozporowe znajdują zastosowanie szczególnie podczas prac ziemnych liniowych. Najczęściej jest to montaż wodociągów, kanalizacji czy instalacji gazowej. Jednak także podczas wszelkich naprawa instalacyjnych, także można stosować szalunki tego rodzaju.