gumowanie bębnów napędowych

Plusy gumowania bębnów

Prawidłowe działanie przenośnika taśmowego jest uzależnione od zastosowanych w jego konstrukcji elementów obrotowych. To one obracają taśmą, sprawiając, że możemy szybko i bezpiecznie transportować towar w inne miejsce w zakładzie produkcyjnym.

Gumowanie bębnów w przenośnikach

gumowanie bębnów napędowychJednakże elementy te są intensywnie eksploatowane, co prowadzi do ich zużycia. Aby ograniczyć konieczność naprawy usterki czy awarii, która się pojawi na skutek zużycia, lepiej zastosować gumowanie bębnów napędowych, które pozwala poprawić ich parametry techniczne. Ten proces gumowania polega na montażu specjalnych gumowych okładzin do bębnów. Okładziny te muszą charakteryzować się szczególnymi właściwościami, aby dobrze spełniały swoją rolę. Do właściwości tych należy optymalny poziom twardości oraz elastyczności, odporność na zrywanie, ścieranie oraz zmiany temperatur. Ponadto guma nie powinna się rozwarstwiać, a substancje chemiczne nie powinny mieć na nią żadnego wpływu. W ofertach producentów znajdziemy szereg okładzin do gumowania, wśród nich takie, które można stosować w kontakcie z artykułami spożywczymi. Dzięki odpowiednio dobranym okładzinom chronimy bębny przed szybkim zużyciem, jak też przed korozją oraz zanieczyszczeniami. Według specjalistów brak zbierania się zanieczyszczeń sprawia, że taśma zawsze może pracować sprawnie, bez żadnych zakłóceń.

gumowanie bębnów napędowychTo także ma wpływ na wydłużenie jej żywotności, podobnie jak fakt występowania zmniejszonego poślizgu między taśmą a bębnem. Równocześnie dużą zaletą dla wielu osób, zwłaszcza dla pracowników zajmujących stanowiska przy podnośniku, może być fakt, że dzięki gumowaniu możliwa jest dosyć duża redukcja hałasu pracy taśmociągu. Zatem wszystko wskazuje na to, że gumowanie bębnów przynosi nam wiele korzyści. W ofertach producentów znajdziemy specjalne, profilowane okładziny, stosowane w klejeniu bezpośrednim, które pozwalają na zwiększenie współczynnika tarcia pomiędzy bębnem napędowym oraz taśmą. Umożliwiają urządzeniu nie tylko pracę na sucho, ale i na mokro. Takie okładziny produkowane są w różnych wymiarach, dzięki czemu mogą być dostosowane do różnych bębnów napędowych. Według producentów, okładziny gumowe tego typu mogą być stosowane nawet na bębnach rewersyjnych. Ciekawym wyborem są specjalistyczne okładziny w kształcie łupin.

Można je stosować, gdy z powodów technicznych dany podnośnik nie może podlegać konwencjonalnemu gumowaniu bębnów. Jak widać, istnieje wiele różnego rodzaju pomysłów na udoskonalenie pracy elementów obrotowych w podnośniku taśmowym. Warto z nich korzystać, aby cieszyć się urządzeniem o długiej żywotności.