dach płaski

Płaski dach – zasady projektowania

Płaski dach jest szczególnym rodzajem dachu, dlatego należy przy jego projektowaniu przestrzegać pewnych zasad. Powinniśmy dogłębnie zastanowić się nad najlepszymi sposobami na termoizolację oraz izolację akustyczną. Warto też pamiętać, że wykonywanie dachu płaskiego na podłożu betonowych będzie nieco inne niż na podłożu z blachy trapezowej, a jeszcze inaczej podejdziemy do wykonawstwa stropodachu wentylowanego.

Dach płaski i papa

dach płaskiZdobycie wiedzy na te tematy pozwoli nam na prawidłowe przeprowadzenie budowy dachu płaskiego. Jeśli chodzi o termoizolację, przykładowo można wykonać dach płaski w następujący sposób: z dwóch warstw papy termozgrzewalnej, dwóch warstw wełny szklanej o grubości 10 cm, następnie należy zastosować folię paroizolacyjną. Dalej wystąpi warstwa spadkowa wykonana z lekkiego betonu, płyta stropowa żelbetowa oraz tynk cementowo-wapienny. Tak wygląda konstrukcja dachu od strony zewnętrznej do wewnętrznej. Należy poświęcić budowie dachu odpowiednio dużo uwagi, aby stworzyć taki dach, w którym nie będzie występowała kondensacja pary wodnej. Jeżeli temu nie zapobiegniemy, wówczas mogą pojawić się grzyby pleśniowe, których ciężko będzie nam się pozbyć. Należy także pamiętać o odpowiednim zaprojektowaniu przegrody, aby nie dopuścić do pojawienia się mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło.

dach płaskiJeśli przegroda będzie posiadała wady, wówczas taki mostek termiczny może pojawić się na przykład na styku pomiędzy płytami wełny mineralnej. Jeśli chcemy tego uniknąć, powinniśmy ułożyć płyty w dwóch warstwach, w sposób mijankowy. W ten sposób pomiędzy poszczególnymi elementami nie będzie żadnej przestrzeni. Zaletą takiego ocieplenia dwuwarstwowego jest także to, że ma ono o wiele większą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zapewnia lepsze przenoszenie obciążeń. W przypadku, gdy zauważymy zawilgoconą warstwę termoizolacyjną, wówczas możemy być pewni, że jest to wynikiem tego, że ekipa montażowa zapomniała o paroizolacji lub założyła ją w sposób nieprawidłowy! Paroizolacja musi się pojawić nawet w wentylowanym stropodachu, gdyż jej obecność zależy od warunków cieplnowilgotnościowych. To o czym mówimy, to zaledwie ułamek spraw. Co natomiast w sytuacji, gdy na pokryciu papowym powstają pęcherze? Co gdy we wpustach zamarza woda?

W jaki sposób zapobiegać skroplinom wyciekającym z przewodów wentylacyjnych? Pytań jest o wiele więcej i mnożą się one nieustannie. Wiele zależy od odpowiednio zaprojektowanego i wykonanego dachu, dlatego powinniśmy dokładnie się przyłożyć do tego zadania.