drewniane okna skandynawskie

Okna skandynawskie – ciekawa alternatywa czy chwilowa moda?

W dzisiejszych czasach zauważyć można społeczny wzrost zainteresowania aranżacją wnętrz. Coraz częściej chcemy żyć nie tylko dostatnio, ale również w pięknym otoczeniu. Dzięki temu zaczynają docierać do nas trendy wnętrzarskie z różnych stron świata, między innymi z północnej Europy, o czym świadczyć może niezwykła popularność stylu skandynawskiego.

Drewniane okna skandynawskie otwierane na zewnątrz

drewniane okna skandynawskieTa popularność zaczyna przekładać się nie tylko na rozwiązania aranżacyjne, ale i techniczne. Dowodem na to są coraz częściej montowane w polskich domach okna skandynawskie. Okna skandynawskie są typowym systemem stolarki dla Szwecji, Norwegii i Danii, a także Anglii. Zyskują one na popularności ze względu na zastosowanie odmiennych technologii i materiałów. Podstawową różnicą jest sposób otwierania – tego typu okna otwiera się na zewnątrz, a nie do wewnątrz. Jest to świetna metoda dla mieszkań i domów o ograniczonej powierzchni, a także pozwala na zagospodarowanie miejsca na parapecie. Dzięki oknom otwieranym na zewnątrz zyskujemy dodatkową przestrzeń, której nie możemy wykorzystać w przypadku posiadania okien tradycyjnych. Podobnie, jak w przypadku zwykłych okien, również te skandynawskie mogą być wykonane z różnych materiałów – drewna, aluminium, pvc czy w systemach mieszanych.

drewniane okna skandynawskieWiększość osób wybiera jednak drewno – drewniane okna skandynawskie to najpopularniejszy wybór wśród systemów okien otwieranych na zewnątrz. Większość producentów oferuje zwykle materiały wysokiej jakości, wodoodporne lakiery ekologiczne oraz różne rodzaje zespoleń (dwuszybowe lub trzyszybowe), dlatego wybierając okna w tym systemie nie jesteśmy skazani na brak wyboru lub okrojoną ofertę. Dużą zaletą tego typu okien jest ich zwiększona szczelność – wiatr napierający na skrzydło dociska je zamiast rozszczelniając, jak to ma miejsce w przypadku okien otwieranych do wewnątrz. Producenci okien skandynawskich wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienta oferując również mechanizmy pozwalające na obrócenie skrzydła okna o 170 stopni, co pozwala na czyszczenie zewnętrznej części od wewnątrz. Okna w systemie skandynawskim to dobry wybór dla osób, które cenią sobie innowacyjne rozwiązania i nie boją się nowości, a także lubią się wyróżniać.

Posiadanie mieszkania czy domu wyposażonego w tego typu okna posiada bardzo wiele zalet, dlatego z pewnością warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza, kiedy w domu brakuje przestrzeni, lubimy produkty wysokiej jakości, a także jeśli chcemy żyć oszczędnie i wygodnie nie tracąc szerokiego wyboru produktów.