Odbojnice przemysłowe

Odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni w przemyśle

Zapewnienie bezpieczeństwa na terenie zakładu produkcyjnego czy magazynu jest bardzo istotną kwestią, której coraz większa liczba pracodawców poświęca dużą uwagę. Wybór odpowiednich zabezpieczeń wpływa na poprawę bezpieczeństwa i komfortu pracy pracowników, a także zmniejsza szanse na uszkodzenia pojazdów czy też samej konstrukcji budynku.

Odbojnice przemysłowe z trwałych materiałów

Odbojnice przemysłoweWśród produktów polecanych do tego celu można znaleźć różnorodne odbojnice przemysłowe, wykonane przeważnie ze stali, blachy, gumy lub bardzo gęstej pianki. Można wśród nich wymienić odbojnice narożne, liniowe, regałowe, paletowe i kątowe, a także naprowadzacze i barierki; dwa ostatnie pomagają w podzieleniu hali na odpowiednie strefy i kierują ruchem pracowników i urządzeń. Przed założeniem jakichkolwiek systemów ochronnych warto jest skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą wybór odpowiednich odbojnic, ich materiału i rozmieszczenia, tak aby zminimalizować ryzyko podczas pracy.

Odbojnice przemysłoweAudyt uwzględni istniejącą strukturę, np. schody, podjazdy, słupy, a także wykorzystywane pojazdy i urządzenia czy też ruch pracowników w ciągu całego dnia. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie systemu, który wyjdzie na przeciw różnorodnym problemom występującym w danym miejscu. Zaliczają się nich np. problemy z wąskim przejazdem, w rezultacie których można uszkodzić kolumnę lub ścianę (przyda się odbojnica paletowa lub kątowa), nieuwaga pracowników, którzy podchodzą za blisko niebezpiecznych miejsc, których w przemyśle nie brakuje (zapobiegną temu barierki) czy też szybkie tempo przejazdu przez plac lub magazyn (tu przyda się próg zwalniający). Odbojnice przemysłowe wykonane są z trwałych materiałów wysokiej jakości, dlatego też mogą przetrwać różne zderzenia z pojazdami czy paletami, a także trudne warunki panujące w danym miejscu, na przykład duże wahania temperatur albo opary substancji na hali produkcyjnej. Produkty powinny być zawsze bardzo solidnie zamocowane oraz wykonane z materiałów, które nie korodują, bądź też zabezpieczone są przed korozją w inny sposób. Ważny jest ich kształt, gdyż nie powinny mieć ostrych krawędzi: najlepsze są odbojnice okrągłe lub z zaokrągloną krawędzią, co także poprawia bezpieczeństwo w razie zderzenia.

Najczęściej maluje się je na kontrastowe kolory, takie jak czarny i żółty. Są dzięki temu bardzo widoczne z daleka i trudne do przeoczenia na różnorodnym tle. Czarne pasy malowane na odbojnicach są często odblaskowe, a więc nawet w przypadku kiepskiego oświetlenia są one zauważalne z większej odległości.