Stal jest materiałem, który może poddawany być różnego rodzaju procesom obróbki cieplnej. Wpływają one na właściwości stali, nie niszcząc jej struktury ani nie zmieniając kształtu elementów i tak dalej. Wśród rodzajów obróbki wymienia się między innymi hartowanie. Jednak warto wiedzieć, że nie każdy rodzaj stali nadaje się do tego tego, aby być poddanym temu procesowi.
Stal o dużej twardości
Hartowanie w oleju czy też za pomocą sprężonego azotu to dobry pomysł w przypadku stali narzędziowych do pracy na gorąco lub zimno, stali szybkotnących oraz nierdzewnych. Innym procesem jest nawęglanie, czyli obróbka cieplno chemiczna. Poddawana temu procesowi może być na przykład stal 18CrNiMo7-6, czyli stal zawierająca chrom, nikiel oraz molibden w konkretnych proporcjach. Dzięki nawęglaniu uzyskujemy oczekiwaną, bardzo wysoką twardość powierzchni, a przy tym dużą ciągliwość rdzenia. Stal ma o wiele lepsze właściwości niż przed nawęglaniem. 18CrNiMo7-6 dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego czy też maszynowego to zawsze dobry wybór. Doskonale sprawdza się bowiem do produkcji elementów i części maszyn i pojazdów, które będą podlegały średniemu, zmiennemu obciążeniu – a więc do produkcji kół zębatych, sworzni, wałków rozrządu, tulejek czy też ślimaków.
Ale nie tylko. Stal ta sprawdza się też do wykonywania elementów, które będą podlegały ścieraniu – charakteryzuje się bardzo dobrą trwałością oraz wytrzymałością. Stal można nawęglać na różne sposoby – to na przykład nawęglanie proszkowe, gazowe, próżniowe, jonizacyjne, jak i nawęglanie w ośrodkach ciekłych czy też złożach fluidalnych. Wraz z postępem techniki wybiera się te bardziej zaawansowane metody, dzięki czemu nawęglanie może być przeprowadzone szybko, ale przy tym skutecznie. Wybór metody zależy od zaplecza sprzętowego danej hurtowni stali. Każda ma piece pozwalające na przeprowadzenie nawęglania w proszkach, jednak nie każda może pozwolić sobie na nawęglanie jonizacyjne, bo do jego przeprowadzenia konieczny jest już nie zwykły piec, ale piec próżniowy, w którym powinna panować atmosfera węglowodorowa. Nawęglanie nie jest jednak jedynym procesem – po nim konieczne jest przystąpienie do dalszej obróbki.
Jest to hartowanie oraz odpuszczanie. Pominięcie tych dwóch etapów jest obecnie traktowane jako błąd technologiczny – warto to wiedzieć. Wówczas stal nie będzie odznaczała się wszystkimi pożądanymi przez nas cechami. Stal 18CrNiMo7-6 może być też poddawana azotowaniu lub węgloazotowaniu, który to proces jest metodą łączącą dwie wcześniej wymienione.