ustawienie maszyn

O czym trzeba pamiętać przy budowie fabryki?

Budowa fabryki to ogromne przedsięwzięcie, w które jest zaangażowanych wiele osób, jak i wielkie środki finansowe. Nie jest to łatwe zadanie. Wszystko musi być doskonale zaplanowane, żeby przedsięwzięcie odniosło sukces.

Ustawienie maszyn jest ważne

ustawienie maszynNa pewno każda budowa zaczyna się od wybrania miejsca budowy i wyboru projektu budynku. Najlepszym miejscem jest duży teren znajdujący się w pewnej odległości od miasta, ale dobrze skomunikowany. Dzięki temu hałas fabryki nie będzie przeszkadzał okolicznym mieszkańcom, ale też pracownicy nie będą mieli problemu z dojazdem do pracy. Sam budynek fabryczny musi być na tyle duży, żeby zmieściły się tam wszystkie biura i maszyny na hali, ale z zachowaniem ,,zapasu”, tak by w przypadku rozwoju firmy nie trzeba byłoby jej od razu rozbudowywać, robić dobudówek czy remontów. Fabryka może być murowana lub metalowa. Mury zapewniają lepszą izolację akustyczną, są grubsze, jednak hale z blachy stawia się o wiele szybciej, są także tańsze. Przy budowie hali na pewno nie można zapominać o wielu instalacjach, takich jak ogrzewanie, klimatyzacja, instalacje odpylające, czy wygłuszające. Wszystko zależy od tego w jakiej branży działa fabryka. Czy będzie tam dużo nagrzewających się maszyn, chłodni, materiałów produkujących pył i wióry, czy głośnych urządzeń pneumatycznych.

ustawienie maszynTakie instalacje zapewniają przede wszystkim komfort pracownikom, którzy przełoży się na ich wydajną pracę. Z drugiej strony mają wpływ na działanie maszyn (na przykład się one nie przegrzeją), jak i na sprzątanie hali. Zdecydowanie kwestia kluczową jest wybór i ustawienie maszyn na linii produkcyjnej. Maszyny zawsze powinny być jak najlepszej jakości oraz na długiej gwarancji, tak by się nie psuły, ale też żeby zawsze dostępny był serwis. Maszyny powinny być ustawiane na stabilnym, równym podłożu, które będzie zabezpieczone przez dużym obciążeniem, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi. Każde urządzenie musi stać na właściwym miejscu, zgodnie z planem linii produkcyjnej. Maszyny nagrzewające się powinny znajdować się blisko okien, wentylacji lub klimatyzacji, natomiast takie wprawiane w wibracje powinny znajdować się na podłożu niwelującym wstrząsy, jak również wygłuszającego dźwięki. Dzięki nim praca w fabryce będzie przyjemniejsza, w otoczeniu będzie ciszej. Przy budowie dużej fabryki warto pomyśleć też o rozstawieniu biur.

Nie powinny znajdować się one w bezpośrednim sąsiedztwie hali produkcyjnej, bo hałas czy zapach może przeszkadzać managerom, księgowym i pracownikom biura obsługi klienta.