montaż okien

O czym pamiętać przy montażu okien?

Wybór okien to poważna decyzja – od nich będzie zależało, czy ciepło będzie uciekało z domu, czy też nie. Przyczyną dużych rachunków za ogrzewanie są zazwyczaj właśnie nieszczelne okna. Warto więc dokładnie rozważyć ich wybór, ale na zakupie okien ważne kwestie się nie kończą. Równie istotny jest montaż zakupionych produktów.

Montaż okien na dobrym podłożu

montaż okien Niestety podczas prac monterskich często popełniane są błędy, zwłaszcza przez niedoświadczone osoby. Choć okna możemy zamontować samodzielnie, to warto wiedzieć, jakich sytuacji unikać, aby montaż był całkowicie poprawny. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na idealnie dopasowanie okna i ościeży. Otwór nie powinien być zbyt ciasny, nawet jeśli okno wchodzi na styk. W późniejszym czasie może to doprowadzić do odkształcania się ram, ponieważ w wyników zmian temperatur będą powstawać niekorzystne naprężenia. W dodatku wówczas mamy mało miejsca na piankę montażową, która jest konieczna do uzyskania właściwej szczelności. Jeśli zastosujemy jej zbyt mało, okno będzie nieszczelne. Ale nie należy przesadzać i w drugą stronę – jeżeli ościeża będą zbyt duże, wówczas zastosowanie dużej ilości pianki montażowej może doprowadzić do wypychania ramy okna z otworu – pojawią się rozszczelnienia, zwłaszcza na skutek dużych podmuchów wiatru, a mocowanie okna przestanie być stabilne.

montaż okien Najlepiej jest, by okno było o około 2-3 centymetry węższe od otworu muru, zaś jeśli chodzi o wysokość – o 4,5 a nawet 5,5 cm niższe. Jeśli okazuje się, że szczelina jest zbyt wysoka, wówczas powinniśmy ją zmniejszyć – najlepiej jest zastosować do tego bloczki z betonu komórkowego. Beton taki charakteryzuje się wytrzymałością i trwałością, a przy tym jest lekki, dlatego prace z nim są naprawdę szybkie i proste. Jeśli zdecydujemy się na montaż okien na Śląsku, powinniśmy też zadbać o to, aby odpowiednio przygotować podłoże – powinno być ono równe oraz oczyszczone, nie może znaleźć się na nim jakikolwiek pył. Jeżeli widzimy jakieś ubytki, uzupełnijmy je za pomocą zaprawy, a następnie użyjmy podkładu gruntującego. W przypadku mniejszych usterek, wystarczy pianka montażowa. Warto o tym pamiętać, ponieważ nawet najmniejsza nierówność może prowadzić do osłabienia przyczepności materiału izolacyjnego, co w efekcie sprawi, że okna będą nie do końca szczelne.

Tak naprawdę to dopiero kilka kwestii, o których warto pamiętać przy montażu okien. Wskazówek można dać o wiele więcej – jeśli więc chcemy mieć pewność, że okna zamontowane zostaną poprawnie, wybierzmy profesjonalistę, który te wszystkie sprawy zna na pamięć.