Budownictwo modułowe to rozwiązanie stosunkowo nowe w Polsce, które z dobrym skutkiem jednak od dobrych kilku lat wykorzystywane jest na zachodzie. Jako że technologia ta nie jest w Polsce zbyt powszechna, wiele osób nie wie, jak rozwiązanie to sprawdza się w naszych warunkach i tym samym, czy opłaca się takie domy budować.
Charakterystyka domów modułowych
By odpowiedzieć na to pytanie, postaramy się tu przedstawić najważniejsze wady i zalety, jakie posiada nowoczesne budownictwo modułowe. I tak, jeśli chodzi o pozytywne aspekty, to pierwszym, na który należy wskazać, jest wytrzymałość poszczególnych modułów, które muszą znieść nie tylko obciążenia konstrukcyjne, ale także warunki transportowe. Mówi się często także o wyższej jakości budynku, co wynika z tego, że elementy, z których powstaje obiekt modułowy, muszą zostać dokładniej zaprojektowane i wykonane, ponieważ w innym wypadku w trakcie montażu może się okazać, że nie będą do siebie pasować. Za jakością przemawia także fakt, że większość elementów powstaje w warunkach fabrycznych, czyli korzystniejszych niż w trakcie tradycyjnej budowy na placu. Niemniej za jedną z najważniejszych zalet, która może przekonać wielu niezdecydowanych, uważa się czas realizacji. Samo złożenie domu na placu trwa kilka dni, a proces produkcyjny jest znacząco szybszy niż tradycyjna budowa, przy czym czas potrzebny na wyprodukowanie modułów zależy od tego, jak bardzo skomplikowany jest produkt, oraz od tego, jakie materiały zostały zastosowane do produkcji.
Za mniej istotne można uznać tu takie zalety jak lepsza akustyka, mniejsze ryzyko kradzieży na etapie budowlanym oraz nieznacznie niższa cena (choć to zależy od projektu). Jak każde rozwiązanie, tak i jednak i to ma także pewne wady. Pierwszą z nich jest trwałość, domy murowane uznawane są za długowieczne, te drewniane, takie zwykle są te modułowe, nie są już tak trwałe. Choć to też nie zawsze bywa regułą. Dość poważnym zarzutem wobec domów modułowych jest także kwestia akumulacji ciepła. Domy modułowe są stosunkowo lekkie, a co za tym idzie słabo utrzymują ciepło i zdecydowanie szybciej się wychładzają. Pewnym ograniczeniem są tu także możliwości konstrukcyjne, ponieważ jest pewien wymiar maksymalny dla pomieszczeń budowanych w konstrukcji szkieletowej. Ostatnią kwestią, która warto tu poruszać, jest fakt, że domy modułowe szybciej tracą na wartości.
Czy zatem znając zarówno wady i zalety, warto zdecydować się na to rozwiązanie zamiast tradycyjnej budowy domu murowanego? Na to pytanie w zasadzie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, patrząc jednak na wszystko obiektywnie, można ostrożnie założyć, że technologia ta niebawem zacznie się w Polsce rozwijać.