kominki

Nastrojowy klimat w nowoczesnym wnętrzu

Każda osoba, która buduje swój własny dom, najpierw zaprząta sobie głowę sporządzeniem planu budowy, doborem odpowiednich materiałów – potem zaś przychodzi czas na wykończenie budynku i aranżację wnętrz. Zawsze chcemy, aby nasz dom cechował przyjemny nastrój, wieczorami intymny, pozwalający na wzmacnianie więzi rodzinnych.

Kominki i zaciszny klimat

kominkiTaką przytulność możemy uzyskać poprzez odpowiednie dodatki, ale z pewnością największe znaczenie będzie miał kominek – kto z nas nie oglądał filmów, w których bohaterowie spędzają święta Bożego Narodzenia przed kominkiem, a podczas zimowych ferii ich ulubionym zajęciem jest czytanie książek w świetle kominkowego ognia? I my sami możemy w ten sposób spędzać zimne wieczory. Modne kominki stanowią podstawę dla nowoczesnego wnętrza, do którego chcemy wprowadzić trochę zacisznego klimatu. Wśród propozycji producentów znajdują się budowle kominkowe o różnych kształtach – w zależności od wybranej aranżacji, możemy zdecydować się na kominki okrągłe, klasyczne, proste, dwustronne, kominki w kształcie litery U czy L, a także kominki pryzmatyczne. Taka różnorodność wyrobów dostępnych w ofertach sprawia, że w łatwy sposób dopasujemy budowlę do naszego wnętrza.

kominkiWybierając kominek z cienkimi profilami drzwiowymi, możemy w prosty sposób wyeksponować ogień – wówczas bowiem ramka zupełnie nie zwraca na siebie uwagi. Wśród ciekawych rozwiązań wymienia się też paleniska narożne, dzięki którym można wykorzystać te miejsca, które zazwyczaj pomijamy – a więc rogi ścian. Niektórzy zdecydują się na klasykę, a więc kominki, które przypominają te popularne przed stoma laty. Inni stawiają na nowoczesność – tutaj można wskazać na wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Ich zaletą jest to, że oprócz oddawania ciepła do pomieszczenia, mogą też ogrzewać wodę przeznaczoną do instalacji centralnego ogrzewania. Według producentów jest to rozwiązanie, które charakteryzuje się nie tylko ekonomicznością, ale także ekologią. Obok tych propozycji pojawiają się jeszcze akumulatory ciepła – i one stanowią bowiem rozwiązanie ekonomiczne. Wypalony materiał akumulacyjny umieszczony w kominku emituje do pomieszczenia ciepło zgromadzone podczas spalania jeszcze po wygaśnięciu ognia.

Ta energooszczędność to jednocześnie dobry sposób na ochronę środowiska. Akumulatory ciepła sprawdzają się przy wielu wkładach kominkowych – warto jednak przed zakupem zapytać producenta o kompatybilność. Z pewnością wybór kominka nie powinien być pochopną decyzją – w końcu to od niego będzie zależał klimat, jaki uzyskamy w danym wnętrzu.