Sporą popularnością wśród mieszkańców budynków wielorodzinnych cieszą się instalacje wygłuszające przestrzeń. Chroni to zarówno mieszkańców przed odgłosami dobiegającymi zza ściany, jak i hałasem z ulicy. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy blok usytuowany jest w centralnym punkcie dużego miasta. Niezależnie jednak od tego, co jest powodem podjęcia decyzji o wygłuszeniu mieszkania — zawsze warto zainwestować w najlepsze techniki i materiały. Tego typu konstrukcje mogą zapewnić spokój mieszkańcom na wiele lat.
Jakie korzyści daje mieszkańcom izolacja akustyczna?
Celem skutecznego wygłuszenia mieszkania warto rozważyć montaż wewnętrznych ekranów akustycznych, które są niezwykle łatwe w instalacji, a także zapewniają długotrwałe rezultaty. Tego typu płyty wypełniane są wełną mineralną, która skutecznie wygłusza pomieszczenia. Stanowi ponadto unikatową formę domowej dekoracji. Grubość takich paneli waha się zazwyczaj od 5 do 10 cm. Aby zapewnić optymalne wygłuszenie mieszkania, warto także zastosować maty, pianki i panele akustyczne. Komfort życia w takim lokum może ulec znacznej poprawie. Przede wszystkim zapewnia lokatorom prywatność — sąsiedzi nie słyszą rozmów i muzyki dobiegających z wnętrza mieszkania obok. Dzięki temu mieszkańcy mogą słuchać głośno ulubionych utworów, a także oglądać filmy do późnych godzin nocnych.
Podobne rozwiązania stosuje się w kinach, teatrach, salach prób i gabinetach specjalistycznych. Dzięki temu klienci odwiedzający te miejsca mają również zapewniony odpowiedni poziom komfortu i prywatności. Popularne obecnie materiały izolacyjne można z powodzeniem stosować także do wygłuszania: samochodów osobowych i dostawczych, lokali użytkowych, maszyn oraz urządzeń, sal ćwiczeń i tanecznych. Cały proces wygłuszania rozpoczyna się od zlokalizowania źródeł hałasu. Jeśli dobiega on np. z mieszkania sąsiadów położonego z prawej strony, to właśnie na tej ścianie warto zainstalować panele akustyczne. Często zapewnienie dobrej akustyki wnętrza umożliwia np. samo położenie wykładziny czy dywanu.
Do wyciszenia pomieszczenia stosuje się też piramidki, które skutecznie likwidują dudnienia oraz odbicia dźwięku. Wyciszanie lokum to nie tylko wyłożenie ścian odpowiednimi materiałami. Czasem przyczyną hałasu mogą być np. źle pracujące sprzęty AGD. Często, by lodówka pracowała ciszej, wystarczy oczyścić ją z nadmiaru lodu, kurzu, zapewnić odpowiednie wypoziomowanie, a także podłożyć gumowe podkładki — tyczy się to również pralek. Natomiast, aby zapobiec trzaskaniu drzwi w mieszkaniu, wystarczy montaż stoperów w progu.