meble drewniane

Meble drewniane – różne style

Drewno to materiał uniwersalny, a wyroby z niego pasują do niemalże każdego stylu wnętrzarskiego. Jednak różne gatunki drewna i różne rodzaje mebli pasują do różnych wnętrz. Warto przyjrzeć się jak można zaaranżować meble drewniane zarówno w domu, jak i w biurze.

Meble drewniane są uniwersalne

meble drewnianeNajpopularniejszy styl wnętrzarski to styl klasyczny. Tam drewna znajdziemy najwięcej. Stosuje się tam materiał w kolorze jasnego brązu, który idealnie pasuje do ścian w kolorze kremowym, żółtym, czy białym. Zarówno w pokoju dziennym, jak i w sypialni sprawdzą się drewniane stoły, krzesła, szafki, czy półki. Drewno jest materiałem, który nadaje pomieszczeniu przyjemną, ciepłą, rodzinną atmosferę. Drewno samo w sobie jest materiałem ciepłym i przyjemnym w dotyku, zatem idealnym na meble. Jeśli chodzi o styl kolonialny to wybierane są meble z drewna egzotycznego, takiego jak palisander czy heban. Są to gatunki o ciemnym, czekoladowym lub czarnym odcieniu. Przez to wnętrze w tym stylu może wyglądać na przytłaczające, ciężkie, mało przytulne. Wtedy meble drewniane zestawia się z jasnymi ścianami i podłogami, jak również z lekkimi dodatkami czy wykładzinami. To nadaje nieco przyjemniejszego charakteru wnętrzom. Jasne drewno sosnowe stosowane jest we wnętrzach minimalistycznych, jak i w stylu skandynawskim.

meble drewnianeTam całe wnętrza utrzymane są w jasnej, ciepłej kolorystyce. Ciemne drewno w ogóle tam nie pasuje. Często meble są wręcz lakierowane na biało. W takim wnętrzu stosować można kolorowe dodatki w rozsądnej ilości. Całość nie może być przeładowana, bo nie będzie to odpowiednie dla stylu skandynawskiego. Koloru nadają tutaj poduszki dekoracyjne, narzuty na łóżko, obrazki na ścianach, czy też dywaniki pod stołami. Białe meble można znaleźć także w stylu prowansalskim i shabby chic. Tam meble są przecierane, to znaczy na krawędziach i rogach widać ciemniejszą warstwę farby. Wtedy takie meble wyglądają na starsze niż są w rzeczywistości, jednak taki jest urok tego stylu. Meble drewniane shabby chic można wykonać także samodzielnie. Wystarczy je pomalować białą farbą, a potem przy pomocy papieru ściernego zetrzeć ją na krawędziach. Meble drewniane mimo iż wydają się uniwersalne, nie znajdą zastosowania we wnętrzach w każdym stylu. Na przykład w stylu industrialnym wybierane są meble metalowe lub tapicerowane kanapy.

Całość ma wyglądać surowo i nieco ponuro. Również w stylu nowoczesnym stosowane jest raczej szkło, metal, a nie drewno, pasujące do stylu klasycznego. Pomimo tego, meble drewniane nadal są dobrym wyborem.