obróbka metali

Maszyny wykorzystywane w obróbce metali

Obróbka metali jest niezbędnym procesem, który pozwala nadać przedmiotowi określony kształt oraz konkretne wymiary. Dzięki temu można szybko i skutecznie usunąć nadmiar materiału. Firmy specjalizujące się w obróbce skrawaniem do tego zadania wykorzystują obrabiarki – w zależności od rodzaju skrawania, będzie to inna maszyna.

Obróbka metali bez komplikacji

obróbka metaliW dobrze wyposażonym przedsiębiorstwie znajdziemy więc zarówno tokarki, strugarki, jak i szlifierki oraz frezarki. Tokarki są najpopularniejszymi obrabiarkami, gdyż dzięki nim można uzyskać elementy o walcowatym lub kulistym kształcie. Do operatora maszyny należy ustawienie konkretnych parametrów technicznych procesu, czyli prędkości oraz głębokości skrawania. Obróbka metali mazowieckie przebiegnie bez komplikacji, jeżeli maszyna wyposażona będzie w wysokiej klasy, sprawne i niezniszczone noże tokarskie. Zaletą tokarek jest to, że można je wyposażać w dodatkowe elementy, dzięki którym mogą pełnić kolejne, ponadprogramowe funkcje. Zainstalowane przyrządy sprawią, że taka tokarka będzie mogła nie tylko obrabiać poprzez toczenie, ale również frezowanie czy szlifowanie. To zaleta tej maszyny do obróbki – dzięki temu oszczędzimy trochę miejsca w pomieszczeniu, gdyż jedna maszyna wykonuje trzy prace. Ponadto nie ma konieczności przenoszenia obrabianego przedmiotu z miejsca na miejsce, ponieważ wystarczy jedynie zmienić ostrza w maszynie.

obróbka metaliMimo że obróbkę metali skrawaniem wykonują maszyny, operator nie powinien bagatelizować swojego zadania, jakim jest kontrola nad procesem. Należy też pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy – w końcu obrabiarki są urządzeniami, które posiadają ostrza, a więc istnieje ryzyko skaleczenia się, jeżeli nie będziemy postępować zgodnie z regulaminem pracy. Jeśli chodzi o pozostałe maszyny do obróbki, warto jeszcze na chwilę zatrzymać się po drugich po tokarkach najpopularniejszych urządzeniach – a więc frezarkach. Spotkać możemy je bardzo często także w zakładach stolarskich, gdyż doskonale sprawdzają się nie tylko przy obróbce metali, ale też drewna. Ich zadaniem jest obrobienie materiału poprzez „ściąganie” z niego warstwy zewnętrznej. Dzięki odpowiedniej wielkości zębom freza, zadanie wykonywane jest zazwyczaj szybko i bez żadnych problemów. Warto pamiętać, że frezarki dzielą się na kilka rodzajów.

Jeżeli zależy nam na standardowym frezowaniu, wówczas powinniśmy wybrać frezarki ogólnego przeznaczenia. Z kolei mając bardziej konkretne wymagania, możemy wybierać spośród frezarek specjalnych. To istotne, gdyż dobrze wyposażony zakład przemysłowy z pewnością przyniesie nam oczekiwane zyski.