maski ochronne przeciwpyłowe

Maski ochronne – charakterystyka

Ochrona oczu, dróg oddechowych, czy całej twarzy jest bardzo ważna w wielu zawodach. Są to miejsca wrażliwe, których uszkodzenie będzie bardzo bolesne, często permanentne i trudne do wyleczenia. Usunięcie ciała obcego z oka czy nosa jest skomplikowane, może doprowadzić do pogorszenia się widzenia, czy też do przejściowych problemów z oddychaniem.

Maski ochronne to bezpieczeństwo

maski ochronne przeciwpyłoweJak możemy się bronić przez takimi nieszczęśliwymi wypadkami? Najlepszym rozwiązaniem będą przeciwpyłowe maski ochronne. Takie maski mają różne budowy i stopnie zabezpieczenia. Najprostsze są materiałowe maseczki, jakie znamy ze szpitali i przychodni. Składają się z kawałka białego lub zielonkawego materiału i dwóch gumek, zakładanych na uszy. Dzięki temu szybko się je zakłada i zdejmuje. Są to maseczki jednorazowe, więc zapewniające pełną higienę i czystość podczas użytkowania. Drugim stopniem masek są maseczki wykonane z tworzywa sztucznego. Takie maseczki można nosić przez cały dzień w pracy. Zakrywają one nos i usta. Przylegają do twarzy dokładniej, niż te materiałowe, mają także filtru. Wyściełane są przyjemnym w dotyku materiałem, mają także lepsze mocowanie gumowe niż pierwszy typ masek. Można je także stosować wielokrotnie, a filtr można wymieniać. Jest jeszcze trzeci rodzaj masek, najbardziej zaawansowany. Takie maski często obejmują nie tylko drogi oddechowe, ale również cała twarz.

maski ochronne przeciwpyłoweJest to zatem ochrona dodatkowa, szczególnie ważna jest ochrona oczu. Taka maska zapewnia absolutne bezpieczeństwo podczas pracy, szybka nie paruje, a nam się dobrze oddycha. Takie maski zatrzymują wszelkie gazy, pyły i substancje stałe. Podobne stosuje się nawet przy wyciekach i atakach chemicznych i innych poważnych zagrożeniach. Wymienne filtry sprawiają, że takie maski można używać przez wiele lat. Wiele modeli jest dopasowanych do potrzeb konkretnej branży, na przykład lakierniczej, gdzie stosuje się wiele szkodliwych, lotnych substancji, czy spożywczej, gdzie ważna jest odporność na zanieczyszczenia, wirusy i bakterie. W branży stolarskiej ważne jest filtrowanie powietrza z pyłów i trocin, w branży wykorzystującej niebezpieczne gazy, żeby te nie wpłynęły na nasze zdrowie, natomiast w branży budowlanej to, by drobinki farby, gipsu czy cementu nie uszkodziły błony śluzowej nosa.

Bez wątpienia maski ochronne zapewniają nie tylko bezpieczeństwo podczas pracy, jak również komfort i wygodne, ponieważ nie wdycha się nieprzyjemnych zapachów, czy pył nie osadza się na naszej twarzy. Koszt takiej maski to od kilku złotych za podstawowy model, do nawet kilkuset, za maskę ochronną przeciwgazową.