Listwy ozdobne – gdzie się sprawdzą?

Ozdobne dekoracje ścienne, sufitowe, czy przypodłogowe sprawią, że nasze pomieszczenia będą wyglądały niezwykle atrakcyjnie i niepowtarzalnie. Jako dekoracje mogą służyć różne elementy. Są to zegary, wiszące żyrandole, obrazy i fotografie, figurki porcelanowe, wazony z kwiatami, czy kolorowe szkatułki na drobiazgi.

Listwy ozdobne do wykończenia ścian i podłóg

listwy ścienneSą to dekoracje ,,przenośne”, czyli takie które można zawsze szybko zdjąć, przestawić, zamienić. Są jednak stałe dekoracje, które sprawiają, że pomieszczenie będzie wydawało się eleganckie, wytworne, niemalże królewskie. Co możemy zastosować we wnętrzu? Dobrym rozwiązaniem są solidne listwy ozdobne Warszawa. Są to zarówno listwy przypodłogowe, ścienne, jak i sufitowe. Zacznijmy od tych pierwszych. Montując panele podłogowe z całą pewnością należy uwzględnić także listwy przy podłodze. Dzięki nim podłoga będzie dobrze wykończona, wyglądała atrakcyjnie, a zakryjemy tym samym nieestetyczne końcówki dociętych paneli. Takie listwy mogą mieć różną grubość. Najczęściej wybiera się cienkie, ale są też takie konstrukcje które zajmują kilkadziesiąt centymetrów wysokości. To już bardziej dekoracja ścienna niż tylko przypodłogowa. Na ścianie również mogą pojawić się dekoracyjne listwy. Zastępują one wąskie, poziome paski tapety, które stosowane były do odcięcia wizualnego części wnętrza.

listwy podłogoweCzasem malowało się lub tapetowało górną część ściany na inny kolor niż spód. Wtedy takie odcięcie sprawiało, że łączenie nie było widoczne. Teraz stosuje się częściej dekoracyjne listwy gipsowe. Mogą być bardzo płaskie lub przestrzenne ze żłobieniami i rytymi motywami kwiatowymi czy geometrycznymi. Listwy ozdobne można kłaść także pionowo na ścianie. W taki sposób możemy oddzielić kuchnię od jadalni, czy część dla gości, od części relaksacyjnej w pokoju dziennym. Listwy montuje się też często we wnękach pomieszczeń, czy przy wartych podkreślenia elementach, takich jak domowa biblioteczka. Listwy ozdobne mogą być także przymocowane na suficie. Rzadko kiedy stosuje się teraz kasetony, więc takie listwy nadadzą naszemu sufitowi nieco wzoru i tekstury. Nie montuje się ich na całym suficie, ale często w kształt kwadratu lub prostokąta, w środku którego montowana jest lampa wisząca.

Listwy ozdobne najczęściej można dostać w kolorze białym lub kremowym. Znajdziemy jednak tez listwy szare, brązowe, czy w kolorze kawy z mlekiem. To kolory uniwersalne, które będą pasowały do każdego wnętrza. Zdecydowanie warto jest sięgnąć po listwy dekoracyjne, by ozdobić nasze mieszkanie lub dom.