blachodachówka

Krótko o rodzajach pokryć dachowych

Materiałów, z którym można wykonać pokrycie dachowe, jest bardzo wiele. Do najdawniejszych należy słoma czy drewno, obecnie jednak tego typu rozwiązania nie są praktykowane. Dzisiaj wykorzystujemy zazwyczaj ceramikę, cement, stal, nieco rzadziej papę. Przyjrzyjmy się po kolei każdemu materiałowi, aby zobaczyć, jakie są jego wady i zalety. W ten sposób będziemy mogli wybrać najlepszy materiał na nasz dach. W przypadku ceramiki, mowa jest o dachówkach ceramicznych.

Blachodachówki i inne pokrycia dachowe

blachodachówka Są one wyjątkowo estetyczne i sprawiają, że budynek prezentuje się okazale. Najlepiej ich estetykę widać na dachach spadzistych – nie poleca się ich z kolei do dachów płaskich. Oprócz atrakcyjnego wyglądu, za ich zaletę uważa się też to, że dzięki nim odprowadzanie wody deszczowej z dachu przebiega zawsze szybko i sprawnie. Woda nie zatrzymuje się i nie dostaje do środka konstrukcji, dzięki czemu możemy liczyć na dłuższą żywotność dachu. W ofertach producentów znajduje się szeroki wybór kształtów i kolorów dachówek – to sprawia, że możemy dostosować wygląd dachu do naszej koncepcji architektonicznej, dzięki czemu budynek będzie tworzył spójną całość. Oczywiście mówiąc o dachówce ceramicznej, należy wymienić także jej podstawowe cechy, takie jak trwałość, mrozoodporność i niepalność. Podobnymi cechami charakteryzuje się dachówka cementowa, która zresztą stanowi tańszy odpowiednik tej ceramicznej, a przy tym nie ma wcale gorszej jakości od niej.

blachodachówkaWręcz przeciwnie – jakość jest niemal identyczna, dlatego jeżeli zależy nam na oszczędnościach, możemy bez skrupułów zdecydować się na dachówki cementowe, na pewno nie sprawi to, że naszemu budynkowi ubędzie na estetyce. Kolejnym materiałem wykorzystywanym na dachy są blachodachówki oraz gonty. Jeśli chodzi o blachę, tutaj najczęściej spotkać można nie tylko blachodachówki, ale i blachy płaskie ocynkowane lub profilowane. Zaletą, która sprawia, że warto wybrać blachę, jest to, że pokrycie z tego materiału odznacza się niewielkim ciężarem. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że mimo iż trwała blachodachówka z Wrocławia jest tańsza niż dachówki ceramiczne i cementowe, to nie zawsze jest to opłacalna inwestycja.

To znaczy na pewno nie wtedy, gdy marzy nam się dach wielospadowy, którego więźba jest nieco zbyt skomplikowana. Wówczas montaż może być drogo wyceniony. Warto więc dokładnie przemyśleć wybór materiału na dach, uwzględniając nie tylko jego cenę, estetykę oraz konkretne parametry, takie jak trwałość czy zdolność odprowadzania wody deszczowej, ale także koszt montażu.