aerator hecht

Korzyści płynące z aeracji gleby

Żyjemy w strefie klimatycznej, w której możemy doświadczyć każdej z pór roku. Ma to swoje zalety nie tylko ze względu na zmieniający się za oknem krajobraz, lecz także z punktu widzenia uprawy różnego rodzaju roślinności. Poddawana rozmaitym warunkom atmosferycznym gleba staje się bardziej żyzna, dzięki czemu z powodzeniem możemy uprawiać w niej warzywa i owoce, a także hodować bujną trawę przed naszymi domami.

Aerator z napędem elektrycznym

aerator hechtJednak zmiany pór roku mają korzystny wpływ na ziemię tylko wtedy, gdy odpowiednio o nią zadbamy. Po każdej zimie, glebie należy się szereg zabiegów pielęgnacyjnych, które wykonuje się przy użyciu odpowiednich narzędzi. Jeśli więc chcemy, by piękna murawa wokół naszego domu cieszyła nasze oko, musimy regularnie dokonywać tak zwanej aeracji gleby, czyli procesu, pod wpływem którego dostaje się do niej powietrze. Odpowiednio spulchniona ziemia to gwarancja pięknej, gęstej trawy o silnych korzeniach. Oczywiście zabiegu można dokonać przy pomocy zwykłych wideł, jeśli jednak ma się do przerobienia powierzchnię większą niż dwa metry kwadratowe, warto zainwestować w sprzęt, dzięki któremu rozmiękczanie gleby stanie lekką przyjemnością. Na każdej średniej wielkości działce doskonale sprawdzi się, na przykład, elektryczny aerator Hecht o mocy około dwóch tysięcy watów.

aerator hechtTo urządzenie przypominające kosiarkę, które za pomocą obracających się kolców wypełnionych pustą przestrzenią nakłuwa ziemię w celu doprowadzenia do niej powietrza. Dzięki temu do gleby trafia więcej wartości odżywczych, które potrzebne są trawie do wzrostu. Zabieg ten wykonuje się obowiązkowo wiosną, kiedy puszczają przymrozki oraz opcjonalnie – w trakcie sezonu letniego. Im częściej dokonuje się aeracji, tym lepsze osiąga się efekty. Dzięki odpowiedniemu spulchnieniu gleby, trawa rośnie gęsta i silna, prezentując się wyjątkowo dobrze, ponieważ dociera do jej korzeni więcej wilgoci, a wraz z nią więcej wartości odżywczych. Zabieg aeracji pomaga również usunąć gromadzącą się na powierzchni trawnika martwą roślinność i chwasty, które blokują jej wzrost. Elektryczne aeratory zasilane są na kabel, dlatego konieczny jest bezpośredni dostęp do sieci. Jeśli więc dysponuje się większą powierzchnią działki (powyżej półtora tysiąca metrów kwadratowych), należy rozważyć kupno aeratora spalinowego, który jest nieco droższy w utrzymaniu.

Charakteryzuje się jednak dużo większą siłą działania oraz – ze względu na brak okablowania – dużo większym komfortem związanym z obsługą urządzenia. Sama aeracja nie wystarczy jednak, żeby utrzymać trawę we właściwej kondycji, dlatego warto zaopatrzyć się również w odpowiedniej jakości, najlepiej naturalny, nawóz.