kominki

Kominki – jakie wybrać?

Kominki to coraz częściej wybierane źródła ciepła. Łatwość obsługi, estetyka, czy też walory praktyczne sprawiają, że kominkiem można ogrzać nie tylko całe pomieszczenie, ale również cały dom. Jednak jaki kominek warto wybrać? W ofercie poznańskich sklepów jest ich wiele, a różnią się budową, jak również materiałem grzewczym, jaki jest wykorzystywany.

Kominki łatwe w obsłudze

kominkiNajpierw kominki można podzielić na otwarte i zamknięte. Te pierwsze są bardzo rzadko stosowane. Wyglądają one bardzo ładnie, szczególnie we wnętrzach rustykalnych, jednak nie są bardzo praktyczne. Dużo ciepła się przy tym traci, a taki kominek może służyć tylko do ogrzania jednego pomieszczenia. Najczęściej jest to kominek na drewno. Inne są kominki zamknięte, czyli nie posiadające otwartego paleniska. Tutaj wyróżniamy bardzo wiele rodzajów kominków. Ze względu na rodzaj materiału grzewczego wyróżnia się kominki elektryczne, gazowe, na drewno, węgiel, ekogroszek. Te pierwsze są najdroższe w obsłudze, w końcu ogrzewanie jest prądem. Jednak mają wiele zalet. Przede wszystkim jest możliwość regulacji ustawienia ciepła. Następnie takie kominki są w zasadzie bezobsługowe, nie dorzuca się drewna do kominka, czy węgla do kominka.

kominkiNie ma dymu, popiołu ani innych odpadów. Poza tym taki kominek jest bardzo dekoracyjny i można go wszędzie zamontować. Równie łatwe w obsłudze będą nowoczesne kominki z Poznania na gaz. Tutaj także ma się możliwość pełnej regulacji ogrzewania. Wadą tutaj również są wysokie koszty eksploatacji gazowe. Trzecim rodzajem kominków są kominki na paliwa stałe. Te już wymagają naszej obsługi. Niektóre z nich mają podajniki, na przykład kominki na ekogroszek. Dzięki nim wsypujemy worek groszku do podajnika, a potem kominek sam sobie pobiera materiał grzewczy. W przypadku kominków na drewno nie mamy takiej opcji. Podczas spalania powstaje dym, który co prawda wylatuje na zewnątrz rurami, ale podczas dorzucania drewna czy węgla przedostaje się on do pomieszczenia. Ponadto trzeba kominek oczyszczać z popiołu i innych pozostałości, również szyba często bywa osmalona od ognia i trzeba ją czyścić specjalnymi środkami. Nie da się w nich regulować mocy. Jednak zaletą takich kominków jest niepowtarzalna atmosfera jaką stwarzają, a także liczne warianty takich kominków. Dostępne da tradycyjne proste, wolnostojące, jak również narożne.

Dzięki temu można je zamontować w dowolnym miejscu pomieszczenia. Wybierając kominek dla siebie musimy się zastanowić czy zależy nam na efekcie wizualnym i dekoracyjnym, czy też na dodatkowym ogrzewaniu.