okna

Jakie parametry techniczne muszą posiadać dobre okna?

Każdemu z nas zależy na szczelnej, a przy tym estetycznej stolarce okiennej. Dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć jej wybór, aby trafić na takie okna, które charakteryzują się najlepszymi właściwościami. Konieczne jest zwracanie uwagi na ich funkcjonalność, a także niezawodność – takie okna powinny być bezawaryjne, najlepiej, aby konieczność przeprowadzania konserwacji była jak najrzadsza.

Właściwości okien

oknaJednak równie istotne jest to, aby użytkowanie okna było całkowicie bezpieczne. Choć wydaje nam się, że okna nie mają żadnych szczególnych zadań do wykonania, jest zupełnie inaczej. Okna każdego dnia zmagają się z oddziałującymi na nie siłami: są to po pierwsze siły wynikające z ruchów budowli, jak też siły wynikające z warunków zewnętrznych, na przykład obciążenie wiatrem. Ponadto okno musi zabezpieczać domowników przed opadami atmosferycznymi, przed słońcem, a także przed hałasem z zewnątrz. Stolarka okienna pozwala też na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń oraz właściwej wilgotności. Jeżeli okno ma najlepiej sprawdzać się pod każdym względem – producent musi zadbać o to, aby charakteryzowało się jak najlepszymi parametrami.

oknaIstotny jest więc nie tylko wygląd takiego okna (choć niektórzy klienci tylko designem kierują się przy wyborze), ale także to, czy zastosowano odpowiednio mocną izolację termiczną, która zapobiegnie uciekaniu ciepła z pomieszczeń, jak i solidną izolację akustyczną, która nie dopuści do nas żadnych dźwięków pochodzących z zewnątrz. Do tego idealne właściwości wytrzymałościowe oraz trwałość. Czy istnieją okna, które spełniają wszystkie te warunki, a przy tym nie opróżnią znacząco naszego portfela? Okazuje się, że tak. Dobrym wyborem są na przykład niedrogie okna z Warki, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Jest to inwestycja na lata, gdyż z pewnością przez długi, długi czas nie będzie konieczna ich wymiana. Ponadto nie musimy martwić się pielęgnacją – jest ona naprawdę prosta i nie wymaga od nas dużego zaangażowania. Producentowi udało się dostarczyć produkt, który spełnia oczekiwania każdego klienta, nawet tego najbardziej wymagającego.

Takie okna kupowane są zarówno przez osoby, które dopiero stawiają własny dom jednorodzinny, jak i przez właścicieli, którzy postanowili wymienić stare okna na nowe, bardziej szczelne – a najlepsze w takim wypadku są właśnie polecane okna z PVC. Oczywiście do wyboru mamy także okna drewniane oraz drewniano-aluminiowe. Które będą dla nas najlepsze? Wybierzmy sami.