Jaki powinien być plac zabaw?

Każdy architekt, projektując nowe osiedle, uwzględnia nie tylko trawniki i chodniki wokół niego, ale także place zabaw – wciąż normą jest, aby standardową częścią każdego nowego bloku był teren, na którym dzieci mogą spędzać swój wolny czas.

Place zabaw i ich wyposażenie

place zabawTo pozwoli rodzicom starszych pociech na obserwowanie dzieci z balkonu, zaś dzięki ławeczkom montowanym przy bloku, mamy młodszych dzieci mogą być przy nich przez cały czas zabawy. Place zabaw od producenta powinny być zawsze wysokiej jakości – w końcu korzystanie z nich nie może stanowić żadnego niebezpieczeństwa. To dlatego tak ważny jest prawidłowy montaż, który zawsze należy powierzać jedynie specjalistom. Drewniane place zabaw powinny być solidnie zabetonowane w gruncie, aby w ten sposób zabezpieczyć całość przed podmuchami wiatru czy wichurą, a także przed uszkodzeniami spowodowanymi obciążeniem. Zestawy zabawowe, które proponują producenci, mogą być rozbudowywane w różny sposób. Standardowym jest zestaw, który składa się ze zjeżdżalni oraz zadaszonej wieży z drabinką i podestem wejściowym, jednak coraz częściej wybierane są szersze wersje takiego zestawu zabawowego – a więc wzbogacone na przykład o kolejne wieże i pomosty, o kratownice, ścianki wspinaczkowe i linowe, drabinki do zwisu na rękach, rury strażackie, ruchome belki na łańcuchach i inne atrakcje, które cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem dzieci.

place zabawTaki zestaw zabawowy stanowi zazwyczaj podstawowy element, wokół którego „kręci się życie” na placu zabaw, jednak oczywiście nie może być to jedyne wyposażenie placu – obok powinna stanąć piaskownica, z której korzystają zazwyczaj te młodsze dzieci. To też głównie one bawią się na sprężynowcach – czyli urządzeniach do bujania. Warto, aby projektant placu pomyślał także o huśtawkach – huśtawki łańcuchowe podwójne pozwolą przyjaciołom na równoczesne huśtanie się, więzi budują również huśtawki „ważki”. Na wielu placach zabaw znajdują się także karuzele – młodsze dzieci lubią kręcenie się na karuzeli z siedziskiem, zaś te starsze pociechy decydują się zwykle na karuzelę platformową. Jeżeli chcemy zabezpieczyć dzieci przed deszczem, który może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie zabawy, warto zamontować na placu także szałas z ławeczkami lub nawet mały domek.

Aby zabezpieczyć teren placu zabaw na przykład przed zwierzętami, powinniśmy postawić wokół niego ogrodzenie – w sytuacji, gdy obiekty umieszczone na placu są z drewna, warto zamiast zwykłej siatki ogrodzeniowej wybrać drewniany płotek – z pewnością całość będzie o wiele bardziej estetyczna.