klimatyzacja do serwerowni

Jaką klimatyzację do serwerowni wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzacja była synonimem luksusu. Dziś posiada ją niemal każda większa firma. Coraz więcej osób decyduje się też na montaż klimatyzacji we własnym domu. Pozwala ona bowiem ustawić odpowiednią temperaturę w zależności od warunków pogodowych na zewnątrz.

Klimatyzacja chłodzi serwery

klimatyzacja do serwerowniDzięki niej możemy też poczuć się komfortowo nawet w najbardziej upalne letnie dni. Są jednak miejsca, które bez odpowiedniej klimatyzacji w ogóle nie mogłyby funkcjonować. Jednym z nich jest z pewnością serwerownia. Warto wyjaśnić to pojęcie. Serwerownia to odpowiednio wydzielone pomieszczenie, a nawet i cały budynek, w którym umieszczone są serwery. Czym cechuje się z kolei serwer? Jest to komputer pełniący funkcję pośrednika między innymi komputerami, przechowujący często pliki czy zapewniający dostęp do określonych danych. Każdy serwer musi się odznaczać niezawodnością. Jego awaria może bowiem prowadzić do utraty danych lub innych poważnych konsekwencji. Z tego powodu serwerownie wyposażone są w dodatkowe zasilanie, które chroni przed przerwami w dostawie energii czy awariami instalacji elektrycznej. Równie istotna jest efektywna klimatyzacja do serwerowni.

klimatyzacja do serwerowniStanowi ona gwarancję odpowiedniej pracy i niezawodności serwerów. Podczas ciągłego działania generują one bowiem olbrzymie ilości ciepła, co powoduje wzrost temperatury w całym pomieszczeniu. Zgodnie ze szczegółowymi badaniami wzorcowa temperatura w serwerowni powinna wynosić około 20-21°C, zaś wilgotność mieścić się w przedziale 45-50%. Zapewnienie takich warunków nie jest zadaniem prostych dla standardowych klimatyzatorów, dlatego niezbędne jest wykorzystanie wyjątkowych, specjalistycznych rozwiązań. W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę kilka różnych parametrów. Można zaliczyć do nich wielkość serwerowni, ilość i typ serwerów w niej pracujących oraz możliwości finansowe jej właściciela. Należy też wziąć pod uwagę potencjalną możliwość rozbudowy serwerowni. Dla małych serwerowni skuteczne będą specjalistyczne klimatyzatory ścienne, podsufitowe lub kasetonowe. W przypadku większych kompleksów lub dużego zagęszczenia serwerów dobrym rozwiązaniem są klimatyzatory kanałowe wysokiego sprężu. Największą moc posiadają szafy klimatyzacji precyzyjnej, powszechnie stosowane w największych i profesjonalnych serwerowniach.

Popularny jest również podział przestrzeni serwerowni na tzw. strefy chłodne oraz gorące. Strefy chłodne są szerokie na około 120 cm i oddzielają strefy gorące, w których umieszczone są serwery wytwarzające ciepło. Szerokość tych ostatnich nie powinna przekraczać 100 cm.