meble do kuchni

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Podczas remontu mieszkania jednym z większych problemów jest kuchnia. To tutaj wszystko powinno być funkcjonalne, a poruszanie się między blatami komfortowe. Kuchnia powinna być przestrzenna, aby gotowanie łatwe i przyjemne. Warto zatem wcześniej przemyśleć jak ma wyglądać nasza kuchnia i jaki ma być jej układ, tak aby w późniejszym czasie podczas remontu nie było żadnych komplikacji.

Profesjonalna aranżacja kuchni

meble do kuchniJak zatem funkcjonalnie urządzić kuchnię? Aby przemieszczanie się w kuchni było łatwe dobrym pomysłem będzie ustawienie lodówki, zlewozmywaka i piekarnika w kształcie trójkąta. Dzięki temu będzie można spokojnie chodzić z miejsca na miejsce, bez biegania z jednego końca kuchni na drugi. Odległość między lodówką, zlewozmywakiem i piekarnikiem powinna wynosić około 150cm między każdym z nich. To stanowczo ułatwi gotowania. Warto również pamiętać o tym, że pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem powinien znajdować się blat. Będzie można ułożyć tam np. talerze i sztućce, które czekają na schowanie do szafki. Piekarnik natomiast powinien znajdować się na wysokości oczu. W ten sposób nie trzeba będzie się wiecznie schylać, aby zobaczyć czy potrawa jest już gotowa. Oczywiście wszystko zależy od wielkości kuchni. Jeśli mamy większą kuchnię możemy pozwolić sobie na wyspę kuchenną. To właśnie tam zazwyczaj znajduje się zlewozmywak.

meble do kuchniPomimo wszystko warto wyposażyć każdą, nawet mniejszą kuchnię w zmywarkę. Pozwoli to na szybkie sprzątanie i możliwość relaksu. A jak wybrać meble do kuchni? Meble to już zupełnie inna sprawa, którą należy zająć się po stworzeniu projektu kuchni. Wybór na rynku jest naprawdę spory. Ważne, aby styl kuchni był dostosowany do gustu klienta. Kuchnia może być urządzona w nowoczesnym stylu lub bardziej rustykalnym. Warto jednak pamiętać o tym, aby wybrać meble, które będą naprawdę funkcjonalne. Szafki dolne powinny składać się z szuflad, dzięki czemu szukanie potrzebnych akcesoriów czy produktów będzie łatwiejsze. Trzeba również pamiętać o najbardziej funkcjonalnym układzie – częściej używane rzeczy na dole, a te rzadziej na górze. Często wyjmowane produkty powinny znaleźć się w miejscu najbardziej dostępnym, którym najczęściej jest szuflada znajdująca się zaraz pod blatem.

Ponadto warto pamiętać o dobrym oświetleniu. Punkty świetlne powinny być skierowane na płytę grzejną, zlew i najczęściej używany blat. Dodatkowo jeśli w naszym domu z kuchni wchodzi się od razu do jadalni dobrym pomysłem będzie skonstruowanie kuchni w ten sposób, aby blat roboczy był jak najbliżej przejścia między tymi dwoma pomieszczeniami.