Większość osób kupując panele podłogowe zastanawia się nad ich trwałością, kolorem, czy ceną. Ważne jest to, żeby panele pasowały do całego wnętrza, nie niszczały zbyt szybko, a także by ich zakup zmieścił się w budżecie. Jednak na ostateczny wygląd podłogi wpływa nie tylko barwa, czy wykończenie paneli (matowe lub lśniące). Ważne jest także to, jak panele zostaną ułożone. Jakie opcje są do wyboru?
Panele układane w jodełkę
Na pewno najpopularniejszym sposobem układania paneli jest sposób na cegiełkę. Panele kładzione są równolegle do siebie, przy czym są one lekko przesunięte. Końcówki paneli w drugiej linii będą sięgały do połowy długości paneli w linii pierwszej. Pierwsza, trzecia, piąta itd. linia będą układały się tak samo, a linia druga, czwarta itd. także będą do siebie pasowały. Jeśli jednak decydujemy się na solidne panele podłogowe – jodełka będzie ciekawym rozwiązaniem. Wyróżnia się jodełkę pojedynczą, podwójną, a nawet potrójną. W tym wzorze panele tworzą literę V, przez co wzór wygląda jak drzewko iglaste – stąd nazwa jodełka. Jodełka jest efektowna, szczególnie kiedy wykorzystuje się panele w dwóch odcieniach. Ten wzór często wykorzystywany jest w halach sportowych czy w biurach. Kolejnym ciekawym wzorem jest drabinka. Tu pasy najpierw układa się pionowo po dwa panele w rzędzie, potem prostopadle do nich kładzie się kilka paneli (w zależności od ich długości i grubości liczba może się różnić), a następnie kolejny rząd pionowo ustawionych paneli. Wzór przypomina szczeble drabiny.
To wzór popularny w przypadku desek parkietowych. Tutaj także można użyć desek w dwóch odcieniach. W ten sposób pokój zostanie podzielony i można dopasować ustawienie mebli tak, by współgrały ze wzorem na parkiecie. Jest oczywiście jeszcze wiele innych wzorów na układanie paneli. Pasy krakowskie dworskie, kwadraty karo, czy wzór holenderski to tylko niektóre z nich. Im większe pomieszczenie tym bardziej skomplikowany wzór można wybrać – wtedy podłoga będzie dobrze wyeksponowana i wzór będzie widoczny. W małych pomieszczeniach, np. w salonie, czy sypialni lepiej jest postawić na jodełkę czy cegiełkę, które dodadzą pokojowi uroku, ale nie będą dominujące w aranżacji.
Podsumowując, jest wiele rodzajów wzorów w które można układać deski parkietowe i panele podłogowe. Są to zarówno proste wzory, takie jak cegiełka, jak i skomplikowane wzory diagonalne. Niektóre wzory występują w różnych odmianach np. jodełka angielska i francuska. Dzięki temu każdy może znaleźć wzór, który się mu całkowicie spodoba.