rolety

Jak udekorować okna?

Okna są elementem domu, który może nie tylko pełnić funkcje praktyczne, ale i estetyczne. Wszystko zależy od tego jakie dekoracje zastosujemy. Na aranżację okna składają się takie elementy jak ozdoby naokienne, żaluzje i/lub zasłony, jak również elementy znajdujące się na parapecie. Szczególnie w pokoju dziecięcym, czy też w okolicach świąt (Bożego Narodzenia, Wielkanocy) na oknie można zobaczyć różne dekoracje.

Najlepsze dekoracje okienne

roletyWykorzystuje się do nich sztuczny śnieg, robi papierowe witraże, czy też ozdoby z wykorzystaniem farbek witrażowych przyklejane na okna. Takie rzeczy są nie tylko dekoracją pomieszczenia, ale są widoczne także z zewnątrz. Dekoracje można wieszać także na okiennej klamce. Wystarczy kawałek dekoracyjnego sznurka i można tam powiesić nawet szklane przywieszki. Druga kwestia dekoracji okna to ekskluzywne rolety ze szczecina. Roleta sama w sobie może, ale nie musi być dekoracyjna. Jeśli wybierzemy taką wykonaną z materiału, w dodatku w odpowiednim, pasującym do pomieszczenia kolorze, to z pewnością będzie ona prezentować się bardzo dobrze. Dostępne są rolety wzorzyste, które mają wzór powtarzalny na całej długości, jak i takie, które mają wzór jedynie na dole, a reszta jest gładka. Taki wzór jest bardziej delikatny i nadaje się lepiej do pokoju dziennego.

roletyJeśli jednak mamy żaluzje, które nie wyglądają tak dobrze to warto jest kupić firanki do okien. Za dnia żaluzje będą podniesione, a wieczorem opuszczone. Przez to okno będzie wyglądać dobrze, a mimo to w nocy nie będzie nam wpadać przez okna światło z zewnątrz. Firanki mogą sięgać zarówno do parapetu, jak i do ziemi. Przy czym okna balkonowe muszą zawsze mieć długie firanki, a okna standardowe mogą mieć firanki różnej długości. Jeśli nie mamy żaluzji to zamiast nich możemy do firanek dokupić zasłony. Są one nieprzeźroczyste (jak firanki), często są zrobione z materiału grubego i/lub dekoracyjnego. Dzięki temu skutecznie ograniczą dostęp światła słonecznego do pokoju, a jednak nadal całość będzie dobrze wyglądała. Warto wtedy dokupić dekoracyjne karnisze lub też marszczoną wstążkę maskującą, która zakryje ,,żabki” na których wiszą tkaniny. Przy aranżacji okna nie można zapominać także o parapecie. W końcu jest on montowany bezpośrednio pod ramą okienną.

Powinien być on zadbany i wysprzątany. Udekorować można go poprzez stawianie tam świec zapachowych, czy doniczek z kwiatami. To małe elementy, które zawsze łatwo można przestawić, a sprawią, że parapet będzie wyglądał na zagospodarowany. Czasem nawet drobiazgi wpływają na to jak prezentują się okna w naszym domu, więc nie trzeba wydawać fortuny na dekoracje.