Strugarka do drewna jest podstawowym urządzeniem wykorzystywanym do precyzyjnej obróbki tego surowca. Jednak z racji tego, że może ją stosować każdy, nie tylko osoba doświadczona, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu strugarki do pracy. Bardzo ważne jest jej odpowiednie zamocowanie do stołu warsztatowego.
Zasady pracy ze strugarką
Producent każdej strugarki pilnuje, aby w jej podstawie w każdym z czterech rogów znalazły się otwory montażowe, dzięki którym można stabilnie przymocować urządzenie do stołu. To sprawi, że podczas pracy nie będzie ono zmieniało swojego położenia, a więc będzie całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. Otworów jest jednak osiem – po dwa w każdym rogu. Mają one różną średnicę, dlatego należy wybrać te, które pasują akurat do posiadanych przez nas śrub montażowych. Nie bagatelizujmy tej kwestii, ponieważ odpowiednie zamocowanie strugarki jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa podczas pracy i dla uniknięcia groźnych sytuacji. Niektórzy chcą jednak traktować strugarkę jako urządzenie przenośne. Wówczas nie mocujemy go na stałe do blatu, ale do sklejki o grubości, która powinna przekraczać 12,5 mm. I taką sklejkę mocujemy do stołu, stosując przy tym dociski stolarskie. Stół powinien być odpowiednio stabilny, aby utrzymać urządzenie.
Standardowa wydajna strugarka do drewna waży około 30 kilogramów. Kolejna ważna kwestia, którą powinniśmy się zająć przed rozpoczęciem pracy, polega na ustawieniu w odpowiedni sposób stolika przedniego i tylnego strugarki. Powinny one znaleźć się w pozycji pionowej, w jednej płaszczyźnie ze stołem pod wałem nożowym. Do ustawienia pozycji służy pokrętło regulacyjne. Musimy jednak kontrolować wszystko za pomocą poziomicy, aby powierzchnie były równe. W następnym kroku ustawiamy grubość, jaką urządzenie będzie zestrugiwało. Opierać się powinniśmy na skali pomiarowej, w którą wyposażona jest każda wysokiej jakości, wydajna strugarka. Po takim przygotowaniu urządzenia, możemy rozpocząć obróbkę drewna według określonych przez nas wcześniej parametrów. Pamiętajmy, że noże w strugarkach mogą się w końcu stępić, a wówczas konieczna jest ich wymiana.
Czasami stępienie może pojawić się w trakcie pracy, a więc należy wtedy zatrzymać urządzenie, odłączyć je od zasilania i dopiero rozpocząć wymianę noży. Pamiętając o własnym bezpieczeństwie, praca ze strugarką nie przyniesie nam żadnych niespodzianek. Możemy ją użytkować całkowicie bezpiecznie. Obrobione za jej pomocą drewniane elementy z pewnością będą miały oczekiwane przez nas wymiary oraz grubość.