dom

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące alternatywne źródło energii, jakim jest powietrze w celu ogrzewania lub chłodzenia pomieszczenia. Poprzez wykorzystanie powietrza z zewnątrz i dzięki odpowiedniemu sprężeniu pompa wytwarza ciepło użytkowe. Technologia działania jest oparta na podobnym mechanizmie, według którego działają lodówki. Do kluczowych elementów budowy pompy ciepła należą sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik.

Atuty nowoczesnej pompy ciepła?

wodaWłaściwe działanie urządzenia zależy również od cieczy chłodniczej, która krąży w układzie i pobiera ciepło, wrząc w niskiej temperaturze i pod niskim ciśnieniem. Woda będąca czynnikiem chłodniczym dzięki sprężarce zmienia postać na gazową i trafia do skraplacza. W ten sposób ciepło zostaje przekazane do instalacji. Wówczas woda ponownie przechodzi w stan ciekły i przepływa przez zawór rozprężny, ciśnienie i temperatura spadają, a cykl się powtarza. W przypadku pompy z funkcją chłodzenia proces jest odwrócony. Nowoczesna pompa ciepła powietrze woda, wykorzystywana w szczególności w domach energooszczędnych, może zostać podłączona do istniejącej instalacji grzewczej. W ten sposób ciepło zostanie dostarczone do grzejników, a także będzie źródłem ogrzewania podłogowego.

domPrzy zakupie powietrznej pompy ciepła warto zwrócić uwagę na parametry wydajności, do których zalicza się COP, czyli współczynnik efektywności będący stosunkiem ilości energii dostarczonej do pompy do ilości energii przez nią spożytkowanej, SCOP, czyli współczynnik sezonowej efektywności pozwalający na zmierzenie zużycia prądu w wybranym okresie i SPF mówiący o zużyciu energii w rzeczywistych warunkach na podstawie danych z budynku. Podczas wyboru pompy należy kierować się zasadą, że im wyższy współczynnik COP, tym lepiej. Zaletą pomp ciepła powietrze woda jest prosty montaż, możliwość instalacji nawet na niewielkiej działce oraz wykorzystanie ekologicznych źródeł energii i niższe koszty użytkowania w porównaniu z piecami czy kotłami. Opłacalnym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką, co pozwala na uzyskanie niezależnego źródła ogrzewania.

Co więcej, zakup pompy cieplnej to inwestycja na długie lata, bo jej żywotność szacuje się nawet na 20 lat. Zwiększone zainteresowanie powietrznymi pompami ciepła wynika z ich wysokiej wydajności i rosnącej popularności na wykorzystywanie energii odnawialnych. Tania eksploatacja, łatwy montaż, komfort użytkowania i duża dostępność nowoczesnych modeli sprawia, że są coraz chętniej wybieranym źródłem ciepła i idealnym rozwiązaniem dla oszczędnych.